21 Դեկտեմբեր 2024 - 09:53 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Հայաստանում ՄԱԿ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբը դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և ՄԱԿ-ի միջև համագործակցության հիմնական ուղղություններին և դրանց շրջանակներում իրականացվող համատեղ ծրագրերին:
Քննարկվել են նաև ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի երկարաժամկետ կարիքների հասցեագրմանն ուղղված քայլերին և միջազգային գործընկերների հետ այդ ուղղությամբ փոխգործակցության հարցերի:
Ի թիվս այլնի, քննարկվել են Հայաստանում 2026թ. կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքներն ու ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցների հետ համագործակցության հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆղանսուազ Ժակոբը մտքեր են փոխանակել ներկայիս աշխարհաքաղաքական զարգացումների ֆոնին ՄԱԿ գործունեության արդյունավետության ապահովման հարցերին՝ կազմակերպության մանդատին ու նպատակներին համահունչ:

Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 20 декабря принял постоянного координатора ООН в Армении Франсуазу Жакоб. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Отмечается, что собеседники затронули основные направления сотрудничества между Арменией и ООН, а также реализуемые в их рамках совместные проекты. В частности, были обсуждены вопросы подготовки к 17-й Конференции Сторон (COP17) Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая состоится в Армении в 2026 году, а также вопросы взаимодействия с соответствующими структурами ООН.
Арарат Мирзоян и Франсуаза Жакоб обменялись мнениями по вопросам обеспечения эффективности деятельности ООН на фоне текущих геополитических изменений, в соответствии с мандатом и целями организации.
Также были обсуждены шаги, предпринимаемые для реализации целей устойчивого развития ООН.
На встрече обсуждались шаги, направленные на удовлетворение долгосрочных потребностей армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, а также вопросы сотрудничества с международными партнерами в этом направлении.