20 Մայիս 2009 - 18:08 AMT
Մայիսի 20-ին Երեւանում մեկնարկել է «Կանգնեցնել բազմադեղորայքակայուն տուբերկուլոզը Հայաստանում» ծրագիրը: Հայաստանում բացի պետական առողջապահական կառույցներից, բազմադեղորայքակայուն թոքախտի խնդրով զբաղվում են Բժիշկներ առանց սահմանների կազմակերպությունը – Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը` Էլայ Լիլի – կոմպանիա (Elly Lily and Co) ընկերության ֆինանսավորմամբ: Ծրագրի մեկնարկի շրջանակներում Եր-ան քաղաքի ամենաբանուկ մասերից մեկում` Երիտասարդական մետրոյի շրջակայքում տեղ է ունեցել հանրության իրազեկվածության մակարդակը բարձրացնող ակցիա: Ակցիան իրականացրել են ՀԿԽԸ Առողջապահական բաժնի – Էլայ Լիլի – կոմպանիա ընկերության աշխատակիցները, ովքեր կրել են ՀԿԽԸ – Էլայ Լիլիի համազգեստներ – բնակչությանը բաժանել են տուբերկուլոզի խնդիրը լուսաբանող թռուցիկներ:
Այսօրվա դրությամբ, երկրագնդի մեկ երրորդը վարակված է թոքախտով: Ամբողջ աշխարհում տարեկան հիվանդանում է 8-10 միլիոն մարդ – մահանում է 2,7-3 միլիոն մարդ:
Հայաստանում թոքախտով հիվանդների պաշտոնական թիվը հասնում է 2125, որոնցից 500 մարդ հիվանդ է բազմադեղորայքակայուն թոքախտով:
Հանրապետության տարածքում Առողջապահության նախարարությունն իրականացնում է «ՀՀ-ում տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային ծրագրի ուժեղացում» ծրագիրը:

20 Май 2009 - 18:08 AMT
20-го мая в Ереване стартовала программа “Остановить лекарственно-устойчивый туберкулез в Армении”. В Армении кроме государственных здравоохранительных структур, проблемой лекарственно-устойчивого туберкулеза занимаются организация «Врачи без границ» и армянский филиал Красного Креста при финансовой поддержке компании «Elly Lily and Co». Вышеупомянутые организации сегодня на улицах Еревана организовали акцию, в ходе которой прохожим раздавались буклеты, содержащие информацию о лекарственно-устойчивом туберкулезе.
Цель акции – повышение информированности общества в борьбе с лекарственно-устойчивым туберкулезом.
На сегодняшний день почти треть населения Земли страдает этой болезнью. В мире ежегодно заражаются инфекцией ТБ от 8 до 10 млн. людей. А количество смертей составляет 2,7-3 млн.
В Армении же официальное число больных туберкулезом достигает 2125, из которых 500 являются больными лекарственно-устойчивым туберкулезом.
Министерство здравоохранения РА осуществляет программу «Усиление национальной программы по борьбе с туберкулезом в РА»