Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 5500 անձ ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել։ Այս մասին հայտնել են ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Դեկտեմբերի 25-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանցից ՀՀ քաղաքացիության դիմում ներկայացրել է 6724 անձ, որից 5510-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն»,- հայտնել են ՄՔԾ-ից։
Այսպիսով, մեկ ամսում մոտ 1100-ով ավելացել է ՀՀ քաղաքացիություն ստացած արցախցիների թիվը։
Ներկայացված վիճակագրության մեջ անչափահասները ներառված չեն։ Երբ ծնողները քաղաքացիություն են ստանում, նրանք օրենքի ուժով այդ քաղաքացիությունը ձեռք են բերում զուտ անձնագրավորման ճանապարհով։ Մինչև 18 տարեկան անձանց դեպքում հավելյալ գործընթացներ անցնելու կարիք չկա։
Նոյեմբերի 28-ի տվյալներով՝ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել էր 6338 արցախցի, ՀՀ քաղաքացիություն ստացել՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 4394 անձ։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից 115,365 մարդ է բռնի տեղահանվել։ Նրանց մեծ մասը հաստատվել է Կոտայքի մարզում (20331 մարդ), որին հաջորդում են Արարատի (14 743) և Արմավիրի մարզերը (10 416):

30 Декабрь 2024 - 09:47 AMT
Более 5500 вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха получили гражданство Армении. Об этом сообщили в Службе миграции и гражданства МВД РА, пишет Sputnik Армения.
«По состоянию на 25 декабря, 6 724 человека, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, подали заявления на получение гражданства Армении. Из них 5 510 указом президента Армении уже получили гражданство», — отметили в ведомстве.
За последний месяц число переселенцев, получивших гражданство, выросло примерно на 1 100 человек.
При этом в статистику не включены несовершеннолетние, поскольку гражданство детям до 18 лет оформляется автоматически вместе с родителями. Для этого дополнительных процедур не требуется, достаточно оформить паспорт.
На 28 ноября гражданство Армении запросили 6 338 переселенцев, из которых 4 394 уже стали гражданами страны.
С сентября 2023 года из Нагорного Карабаха в Армению были перемещены 115 365 человек. Большинство из них обосновались в Котайкской области (20 331 человек), Араратской области (14 743 человека) и Армавирской области (10 416 человек).