Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղարությունում կայացել է ՀՀ և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ստորագրումը։ ՀՀ կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱՄՆ կողմից՝ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Նախաբան․ ՀՀ–ն և ԱՄՆ–ն ՝
Հաստատում են իրենց բարեկամական և ռազմավարական գործընկերության հարաբերությունների կարևորությունը: Նպատակադրվում են խորացնել իրենց գործընկերությունը՝ ի շահ երկու երկրների, և ընդլայնել համագործակցությունը փոխադարձ առաջնահերթությունների լայն շրջանակում:
Ընդգծում են, որ երկու ժողովրդավարական երկրների միջև այս համագործակցությունը հիմնված է ընդհանուր արժեքների և համատեղ շահերի վրա: Դրանք ներառում են ժողովրդավարության և տնտեսական ազատության առաջխաղացումը, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը, օրենքի գերակայության ու մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հարգման ամրապնդումը, աջակցությունը նորարարությանն ու տեխնոլոգիական առաջընթացին, ինչպես նաև էներգետիկ անվտանգության ամրապնդումը:
Ընդգծում են իրենց փոխադարձ ցանկությունը՝ ամրապնդելու հարաբերությունները դիվանագիտական, տնտեսական, էներգետիկ, բարձր տեխնոլոգիական, կրթական, գիտական, մշակութային, իրավական, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում:
Բաժին I․ Գործընկերության սկզբունքները
Սույն կանոնադրությունը հիմնված է երկու կողմերի համար ընդհանուր հիմնարար սկզբունքների և համոզմունքների վրա:
Միմյանց ինքնիշխանության, անկախության, և տարածքային ամբողջականության աջակցությունը երկկողմ հարաբերությունների հիմքն է:
Կողմերի բարեկամությունը բխում է ժողովրդավարական արժեքների ընդհանուր հանձնառությունից և համոզմունքից, որ ժողովրդավարությունը, քաղաքական լեգիտիմության և, հետևաբար, կայունության գլխավոր հիմքն է:
Ժողովրդավար գործընկերների միջև համագործակցությունը կնպաստի խաղաղության և կայունության խթանմանը:
Ուժեղ, անկախ, ինքնիշխան և ժողովրդավարական Հայաստանը, որն ի զորու է պաշտպանել իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությունը՝ առանցքային է տարածաշրջանային տևական անվտանգության և բարգավաճման համար։
Հայաստանի շարունակական ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումները կարող են լիարժեքորեն բացահայտել իր աշխատասեր քաղաքացիների ողջ ստեղծագործական ներուժը` դրանով իսկ խթանելով բարգավաճումը տարածաշրջանով մեկ և դրանից դուրս:
Միացյալ Նահանգներն ողջունում է Հայաստանի ջանքերը՝ խորացնելու իր քաղաքական, տնտեսական, անվտանգության և սոցիալական կապերը եվրաատլանտյան համայնքի այլ երկրների և ժողովրդավարական լայն համայնքի հետ:
Արժանապատիվ և հարատև խաղաղությունը հիմնարար է Հարավային Կովկասի առավել կայուն և բարեկեցիկ ապագայի համար: Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, այդ թվում՝ սահմանազատման գործընթացին՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա:
Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը՝ հիմնվելով երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության վրա։
Հաշվի առնելով, որ ապրանքների և մարդկանց տեղաշարժը երկրի սահմաններից դուրս հանգեցնում է հարևանների միջև փոխկախվածության և փոխշահավետ հարաբերությունների, Միացյալ Նահանգները նաև նպատակադրվում է շարունակել խրախուսել Հայաստանի և նրա հարևանների միջև հարաբերությունների կարգավորումը:
Բաժին II․ Տնտեսական, առևտրային, տրանսպորտային և էներգետիկ համագործակցություն
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ընդլայնել համագործակցությունը` նպաստելու աշխատատեղերի ստեղծմանն ու տնտեսական աճին, աջակցելու տնտեսական/շուկայական բարեփոխումներին և ազատականացմանը, խթանելու տրանսպորտային հաղորդակցությունը, բարելավելու երկկողմ գործարար միջավայրը և ապահովելու ապրանքների ու ծառայությունների շուկայական հասանելիությունը։ Կողմերը գիտակցում են, որ արդար, աշխատողակենտրոն ու կայուն առևտուրն էական է մատակարարումների դիմակայուն շղթաները, հավասարաչափ զարգացումը, ազատությունն ու բարեկեցությունն առաջ մղելու համար: Միացյալ Նահանգներն աջակցում է համաշխարհային տնտեսությանն ինտեգրվելու Հայաստանի ջանքերին:
Ընդունելով առևտրի և ներդրումների ավելացման կարևորությունը տնտեսական աճի և զարգացման գործում՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ուսումնասիրել երկկողմ առևտրի և ներդումների ավելացման ռազմավարական հնարավորությունները:
Հաշվի առնելով կենսունակ, դիմակայուն և անվտանգ շուկայակենտրոն էներգետիկ ոլորտի կարևորությունը՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ուսումնասիրել Հայաստանի էներգիայի արտադրության և մատակարարումների բազմազանեցման և աճի հնարավորությունները: Սա ներառում է քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ծրագրի զարգացում՝ միջուկային ապահովության, անվտանգության և չտարածման բարձրագույն ստանդարտներին համաձայն, էներգետիկ անվտանգության և արդյունավետության խթանման ջանքեր, այդ թվում՝ Հայաստանի էներգետիկ հաշվեկշռում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների մասնաբաժնի զգալի աճ, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու եվրոպական շուկաների հետ Հայաստանի էներգետիկ կապակցվածությանն ուղղված միջոցառումներ:
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են աշխատանքային խումբ նախաձեռնել՝ ամրապնդելու երկակի օգտագործման ապրանքների արտահանման վերահսկողության կիրարկումը, համադրելու քաղաքականության շրջանակները և փոխանակելու տեղեկատվությունը: Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նաև մտադիր են համատեղ երկխոսություն նախաձեռնել՝ ԱՄՆ Առևտրի քարտուղարության արտահման վերահսկվող տեխնոլոգիաներին Հայաստանում գործող վստահելի ընկերությունների կողմից առավել մեծ հասանելիության շուրջ:
Հասկանալով առևտրի բազմազանեցման կարևորությունը պարենային անվտանգության խնդրի հասցեագրման և տնտեսական աճի խթանման գործում՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ուսումնասիրել համագործակցության հնարավորություններն այն ոլորտներում, որոնք կաջակցեն գյուղատնտեսական ապրանքների առևտրի միջավայրի ամրապնդմանը:
Հաշվի առնելով Հայաստանի՝ դեպի ծով ելք չունենալը, և համաշխարհային առևտրային շուկաներին սահմանափակ հասանելիության պատճառով առաջացած բազմաշերտ մարտահրավերները, Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են խորացնել hամագործակցությունն՝ ուղղված Հայաստանի ինտեգրմանը առավել լայն տարածաշրջանային տրանսպորտային ցանցերին և կապակցման նախաձեռնություններին, մասնավորապես՝ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի` ամուր քաղաքական աջակցության և դրա խթանման միջոցով:
Բաժին III․ Պաշտպանություն և անվտանգություն
Միացյալ Նահանգները սատարում է անկախ, ինքնիշխան և ժողովրդավարական Հայաստանին: Հարավային Կովկասում խաղաղությունն առանցքային է Հայաստանի և տարածաշրջանի շարունակական տնտեսական աճի և ժողովրդավարական զարգացման համար: Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև համագործակցությունը շահավետ է ինչպես երկու երկրներին, այնպես էլ տարածաշրջանին։
Հաշվի առնելով համաշխարհային խաղաղության և կայունության սպառնալիքների տևականությունը՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ընդլայնել իրենց պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության ծրագրերի ծավալը, այդ թվում՝ առաջիկա տարվա ընթացքում նախաձեռնելով երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցություններ, և մասնագիտական ռազմական ուսուցման միջոցով՝ աջակցել Հայաստանի զինված ուժերին:
Միացյալ Նահանգները գնահատում է Հայաստանի կարևոր ներդրումը Աֆղանստանում, Իրաքում, Կոսովոյում, Լիբանանում և Մալիում խաղաղապահ ջանքերում: Եվրաատլանտյան կառույցներին Հայաստանի ինտեգրման խորացումը երկկողմ առաջնահերթություն է, և կողմերը նախատեսում են ընդլայնել անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը և բարեփոխումների ծրագրերն՝ ուղղված Հայաստանի փոխգործունակության աճին և պաշտպանության ամրապնդմանը:
Հաշվի առնելով զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման վտանգը՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են ուսումնասիրել զանգվածային ոչնչացման զենքի և վտանգավոր տեխնոլոգիաների տարածման դեմ պայքարի միջոցները՝ միջազգային չտարածման չափանիշներին համապատասխանելու, արտահանման վերահսկողության արդյունավետ կիրառման և վերահսկողության ամրապնդման միջոցով: Այդ նպատակով Միացյալ Նահանգները մտադիր է աջակցել Հայաստանի սահմանապահ զորքերի և Պետական եկամուտների կոմիտեի կարողությունների զարգացմանը:
Հաշվի առնելով կառավարությանը, բիզնեսին և հասարակությանը վնասակար կիբեռդերակատարների կողմից տևական սպառնալիքը՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են աշխատել նորարարական, անվտանգ և մարդու իրավունքները հարգող թվային ապագայի ուղղությամբ: Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են շարունակել առկա կամ նոր կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ կանոնավոր խորհրդակցություններ կազմակերպել:
Միացյալ Նահագները մտադիր է շարունակել իրավունքները հարգող կառույցների խթանումը, այդ թվում՝ Ներքին գործերի նախարարարության և իրավապահ գերատեսչությունների բարեփոխումներին և արդիականացմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին աջակցության միջոցով: Ակնկալվում է, որ նման աջակցությունը կներառի ոստիկանական կրթություն և այլ միջոցառումներ՝ ապահովելու հանրային անվտանգությունը, չարաշահումների համար պատասխանատուներին հետաքննելու և պատասխանատվության ենթարկելու, ինչպես նաև անդրազգային հանցագործության և կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար:
Բաժին IV․ Ժողովրդավարության, արդարադատության և ներառման ամրապնդում
Հաշվի առնելով մինչ այժմ Հայաստանի նշանակալի ձեռքբերումները՝ մեր երկու երկրները հանձնառու են համատեղ աշխատանքներ տանել՝ անկողմնակալ, անկախ դատական ոլորտի ամրապնդման միջոցով օրենքի գերակայությունը խթանելու, խոսքի ազատությունը, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների, լավ կառավարումը և հաշվետվողականությունը, հանրային կառավարման բարեփոխումները, արդար և թափանցիկ ընտրական մրցակցությունը, ազատ և ակտիվ քաղաքացիական հասարակությունը, հարգանքը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ, ինչպես նաև Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ջանքերն ավելի ամրապնդելու համար:
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները ծրագրում են համագործակցել՝ ամապնդելու անկախ լրատվական միջոցները, խոսքի ազատությունը և անաչառ լրատվության ու տեղեկատվության հասանելիությունը։
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են համագործակցել օրենքի գերակայության խթանման և այդ ոլորտում քաղաքականության մշակման գործընթացների առաջմղման նպատակով Հայաստանի ջանքերն ամրապնդելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ աշխատանքներ տանելով դատական մարմինների անկողմնակալության և անկախության, հանրային վստահության և թափանցիկության, ինչպես նաև՝ վեճերի կարգավորման այլընտրանքային մեխանիզմների զարգացման ուղղություններով: Իրավապահ ոլորտի և դատական իշխանության հարաբերությունների, ինչպես նաև հանցագործությունների կանխարգելման և քրեական արդարադատության ինստիտուցիոնալ շրջանակի ամրապնդման միջոցով կողմերը մտադիր են հասցեագրել ընդհանուր անդրազգային քրեական սպառնալիքները, ինչպիսիք են՝ ահաբեկչությունը, կազմակերպված հանցավորությունը, մարդկանց թրաֆիքինգը և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը, փողերի լվացումը ու կիբեռհանցավորությունը:
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են համագործակցել Հայաստանի հակակոռուպցիոն նախաձեռնությունների ու ջանքերի, և այս ոլորտում քաղաքականության մշակման ուղղությամբ, այդ թվում՝ աշխատանքներ տանելով հակակոռուպցիոն կառույցների և հանրային ծառայությունների բոլոր ոլորտներում բարեվարքության ամրապնդման ուղղությամբ։
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավական և կանոնակարգող շրջանակները բարելավելու և մարդու իրավունքների պաշտպանության կառույցներն ամրապնդելու նպատակով համատեղ աշխատանքներ տանել: Միացյալ Նահանգները նախատեսում է աջակցել Հայաստանին՝ խտրականության դեմ պայքարի իրավական դաշտի ընդլայնմանն ուղղված աշխատանքներում:
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են թափանցիկության և հաշվետվողականության աճի, հանրային կառավարման բարելավման, բարեփոխումների վերաբերյալ արդյունավետ հաղորդակցության, կառավարության տեղեկատվությանը քաղաքացիների և զանգվածային լրատվամիջոցների հասանելիության ընդլայնման միջոցով աշխատանքներ տանել Հայաստանում լավ կառավարումը խթանելու համար:
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են համատեղ աշխատանքներ տանել Հայաստանում քաղաքական բազմակարծության և թափանցիկ, արդար քաղաքական մրցակցության աճի ապահովման ուղղությամբ։ Ընդ որում, մրցունակ ընտրական միջավայր ստեղծելու նպատակով՝ խրախուսել քաղաքական կուսակցությունների, ուղեղային կենտրոնների և ոչ կառավարական կազմակերպությունների զարգացումն` աջակցելով նրանց մասնակցությունն օրենսդրության մշակմանը և բարեփոխումների իրականացմանը։
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են համատեղ աշխատանքներ տանել՝ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության՝ հանրային քաղաքականության մշակման և վերլուծության, քաղաքացիների շահերի առաջմղման, օրենսդրական գործընթացներին մասնակցության և հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց վերահսկողության ապահովման կարողությունները ամրապնդելու նպատակով։
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են կյանքի կոչել Հանուն ժողովրդավարության գագաթնաժողովի շրջանակներում ստանձնած հանձնառությունները:
Միացյալ Նահանգները նախատեսում է աջակցել Հայաստանին՝ Հայաստանում մարդկանց թրաֆիքինգի բոլոր ձևերի կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի ծրագրի իրականացման գործում:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը 2023թ. սեպտեմբերից ի վեր բախվել է տեղահանման ճգնաժամի՝ Միացյալ Նահանգները նախատեսում է շարունակել աջակցել Հայաստանին՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց և փախստականներին օգնություն տրամադրելու գործընթացում։
Բաժին V․ Մարդկային կապերի և մշակութային փոխանակումների խթանում
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները ցանկանում են խթանել մարդկային կապերը, այդ թվում՝ ամերիկահայ համայնքի միջոցով, և ընդլայնել մշակութային, ստեղծագործական, կրթական, գիտական և մասնագիտական փոխանակման ծրագրերը, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության, ժողովրդավարական արժեքների և օրենքի գերակայության ու փոխըմբռնման խթանմանը։
Հաշվի առնելով Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների ժողովուրդների միջև կապերի աճի կարևորությունը՝ կողմերը նախատեսում են խթանել հետագա մշակութային ու հասարակական փոխանակումներն և գործունեությունն այնպիսի նախաձեռնությունների միջոցով, ինչպիսիք են Ֆուլբրայթ ծրագիրը, Ապագա առաջնորդների փոխանակման ծրագիրը (FLEX), Բակալավրիատի փոխանակումը (UGRAD), Օրենսդրական կրթությունը և փորձառությունը (LEAP), Միջազգային այցելու առաջնորդության ծրագիրը (IVLP), Անգլերեն լեզվի դասավանդման և ուսանելու ծրագիրը, և այլք:
Ընդգծելով նորարարության և շարժունակության անհրաժեշտությունը երկու երկրների ապագայի համար՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են խթանել բարձրագույն կրթության, բիզնեսի և գիտական հետազոտության ոլորտներում համագործակցության աճը: Միացյալ Նահանգները նախատեսում է դյուրացնել ԱՄՆ մուտքի արտոնագրերի համար դիմումների ներկայացման գործընթացը՝ ԱՄՆ օրենսդրության և ընթացակարգերի համաձայն, այնպես, որ մշակութային, կրթական, բիզնես և գիտական գործունեություն ծավալող որակավորված անձանց մասնակցության հնարավորություն տրվի։
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները գնահատում են Հայաստանի Ակադեմիական քաղաքի ներուժը՝ որպես ակադեմիական համագործակցության և նորարարությունների հանգույց, որն առաջ է մղում կրթության և հետազոտության ոլորտներում ընդհանուր նպատակները:
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են սատարել Հայաստանում մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված համատեղ նախաձեռնությունները»:

15 Январь 2025 - 09:17 AMT
Поддержка суверенитета, независимости и территориальной целостности друг друга: Опубликован текст Устава о стратегическом партнерстве Армении и США
Министерство иностранных дел Армении опубликовало полный текст Устава о стратегическом партнерстве, подписанного с Соединенными Штатами Америки.
Со стороны Армении документ был подписан министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, со стороны США – госсекретарем Энтони Блинкеном.
«Преамбула
1.Республика Армения и Соединенные Штаты Америки подтверждают важность своих дружественных отношений и отношений стратегического партнерства. Намерены углублять партнерство во благо обеих стран и расширять сотрудничество в широком спектре взаимных приоритетов.
2.Подчеркивают, что это сотрудничество между двумя демократическими странами основано на общих ценностях и общих интересах. Они содержат продвижение демократии и экономической свободы, защиту суверенитета и территориальной целостности, укрепление верховенства закона и уважение прав человека и основных свобод, содействие инновациям и технологическому прогрессу, а также укреплению энергетической безопасности.
Подчеркивают взаимное стремление к укреплению отношений в дипломатической, экономической, энергетической, высокотехнологичной, образовательной, научной, культурной, правовой, оборонной сферах и сфере безопасности.
Раздел I: Принципы партнерства
Настоящий Устав основан на основополагающих принципах и убеждениях, общих для обеих сторон.
Поддержка суверенитета, независимости и территориальной целостности друг друга является основой двусторонних отношений.
Дружба сторон проистекает из общей приверженности демократическим ценностям и веры в то, что демократия является главной основой политической легитимности и, следовательно, стабильности. Сотрудничество между демократическими партнерами будет способствовать укреплению мира и стабильности.
Сильная, независимая, суверенная и демократическая Армения, способная защитить свой суверенитет, территориальную целостность и неприкосновенность своих международно признанных границ, имеет ключевое значение для прочной региональной безопасности и процветания.
Продолжающиеся демократические и экономические реформы Армении могут в полной мере раскрыть весь творческий потенциал ее трудолюбивых граждан, тем самым способствуя процветанию в регионе и за его пределами Соединенные Штаты приветствуют усилия Армении по углублению своих политических, экономических, безопасностных и социальных связей с другими странами Евроатлантического сообщества и широким демократическим сообществом.
Достойный и прочный мир имеет основополагающее значение для более стабильного и процветающего будущего Южного Кавказа. Соединенные Штаты поддерживают мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, включая процесс демаркации на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
Соединенные Штаты поддерживают разблокирование региональных транспортных коммуникаций на Южном Кавказе на основе суверенитета и юрисдикции стран.
Учитывая, что перемещение товаров и людей за пределы страны приводит к взаимозависимости и взаимовыгодным отношениям между соседями, Соединенные Штаты также намерены продолжать поощрять нормализацию отношений между Арменией и ее соседями.
Раздел II: экономическое, торговое, транспортное и энергетическое сотрудничество
Армения и Соединенные Штаты намерены расширять сотрудничество для содействия созданию рабочих мест и экономическому росту, поддержки экономических/рыночных реформ и либерализации, содействия транспортному сообщению, улучшения двусторонней бизнес-среды и обеспечения доступа товаров и услуг на рынок. Стороны сознают, что справедливая, ориентированная на работников и устойчивая торговля имеет важное значение для продвижения устойчивых цепочек поставок, справедливого развития, свободы и процветания. Соединенные Штаты поддерживают усилия Армении по интеграции в мировую экономику.
Признавая важность увеличения торговли и инвестиций в экономическом росте и развитии, Армения и Соединенные Штаты намерены изучить стратегические возможности увеличения двусторонней торговли и инвестиций.
Учитывая важность жизнеспособного, устойчивого и безопасного, ориентированного на рынок энергетического сектора, Армения и Соединенные Штаты намерены изучить возможности диверсификации и роста производства и поставок энергии в Армению. Это включает в себя разработку программы гражданской ядерной энергетики в соответствии с самыми высокими стандартами ядерной безопасности, защиты и нераспространения, усилия по повышению энергетической безопасности и эффективности, включая значительное увеличение доли возобновляемых источников энергии в энергетическом балансе Армении, а также меры, направленные на энергетическую связь Армении с региональными и европейскими рынками.
Армения и Соединенные Штаты намерены инициировать рабочую группу для укрепления соблюдения контроля вывоза товаров двойного назначения, координации политических рамок и обмена информацией. Армения и Соединенные Штаты также намерены инициировать совместный диалог о расширении доступа надежных компаний, действующих в Армении, к контролируемым экспортным технологиям Министерства торговли США.
Осознавая важность диверсификации торговли для решения проблемы продовольственной безопасности и содействия экономическому росту, Армения и США намерены изучить возможности сотрудничества в сферах, которые будут способствовать укреплению торговой среды для сельскохозяйственной продукции.
Учитывая отсутствие у Армении выхода к морю и многоуровневые вызовы, возникающие из-за ограниченного доступа к мировым торговым рынкам, Армения и Соединенные Штаты намерены углублять сотрудничество, направленное на интеграцию Армении в более широкие региональные транспортные сети и взаимосвязанные инициативы, в частности, посредством сильной политической поддержки проекта Армении «Перекресток мира» и его продвижения.
Раздел III: Защита и безопасность
Соединенные Штаты поддерживают независимую, суверенную и демократическую Армению. Мир на Южном Кавказе необходим для дальнейшего экономического роста и демократического развития Армении и региона. Сотрудничество между Арменией и Соединенными Штатами в области обороны и безопасности выгодно обеим сторонам страны и региону.
Учитывая длительность угроз миру и стабильности во всем мире, Армения и Соединенные Штаты намерены расширить объем своих программ сотрудничества в области обороны и безопасности, в том числе инициировать в течение предстоящего года двусторонние консультации по обороне и посредством профессиональной военной подготовки содействовать Вооруженным силам Армении.
Соединенные Штаты ценят важный вклад Армении в миротворческие усилия в Афганистане, Ираке, Косово, Ливане и Мали. Углубление интеграции Армении в евроатлантические структуры является двусторонним приоритетом, и стороны планируют расширить сотрудничество в сфере безопасности и программы реформ, направленные на повышение совместимости Армении и усиления ее защиты.
Учитывая опасность распространения оружия массового уничтожения, Армения и Соединенные Штаты планируют изучить меры по борьбе с распространением оружия массового уничтожения и опасных технологий путем соответствия международным стандартам нераспространения, эффективного применения экспортного контроля и усиления контроля. С этой целью Соединенные Штаты намерены содействовать развитию потенциала пограничных войск Армении и Комитета государственных доходов.
Учитывая постоянную угрозу, которую представляют для правительства, бизнеса и общества вредные киберпреступники, Армения и Соединенные Штаты намерены работать над инновационным, безопасным и уважающим права человека цифровым будущим. Армения и Соединенные Штаты планируют продолжение регулярных консультаций по уже существующим или возникающим киберугрозам.
Соединенные Штаты намерены продолжать продвигать структуры, уважающие права, в том числе посредством поддержки усилий Армении, направленных на реформы и модернизацию Министерства внутренних дел и правоохранительных ведомств. Ожидается, что такая поддержка будет включать обучение полиции и другие меры по обеспечению общественной безопасности, расследованию и привлечению к ответственности лиц, виновных в злоупотреблениях, а также борьбе с транснациональной преступностью и коррупцией.
Раздел IV: Укрепление демократии, справедливости и инклюзивности
Принимая во внимание значительные достижения Армении на данный момент, наши две страны привержены совместной работе по продвижению верховенства закона посредством укрепления беспристрастной, независимой судебной системы, свободы слова, в том числе средств массовой информации, надлежащего управления и подотчетности, реформ общественного управления, справедливой и прозрачной избирательной конкуренции, свободного и активного гражданского общества, уважения прав человека и основных свобод, а также для дальнейшего укрепления усилий по борьбе с коррупцией в Армении.
Армения и Соединенные Штаты планируют сотрудничать для укрепления независимых средств массовой информации, свободы слова и доступа к беспристрастной информации и информации.
Армения и Соединенные Штаты планируют сотрудничать в целях укрепления усилий Армении по содействию верховенству закона и продвижению разработки политики в этой области, в том числе путем работы над беспристрастностью и независимостью судебной системы, общественным доверием и прозрачностью, а также развитием альтернативных механизмов разрешения споров. Путем укрепления институциональной основы для предотвращения преступности и уголовного правосудия стороны намерены бороться с общими транснациональными криминальными угрозами, такими как терроризм, организованная преступность, трафикинг и незаконный оборот наркотиков, отмывание денег и киберпреступность.
Армения и Соединенные Штаты намерены сотрудничать в рамках антикоррупционных инициатив и усилий Армении, а также в разработке политики в этой области, в том числе путем работы по укреплению антикоррупционных институтов и соответствующей этики во всех сферах государственных услуг.Армения и США планируют совместно работать над улучшением правовой и нормативной базы защиты прав человека в Армении и укреплением институтов по правам человека. США планируют поддержать Армению в ее усилиях по расширению правовой базы для борьбы с дискриминацией.
Армения и Соединенные Штаты планируют посредством повышения прозрачности и подотчетности, улучшения государственного управления, эффективного информирования о реформах, расширения доступа граждан и средств массовой информации к правительственной информации проводить работу по содействию хорошему управлению в Армении.
Армения и США планируют совместно работать над обеспечением роста политического плюрализма и прозрачной, честной политической конкуренции в Армении. Кроме того, в целях создания конкурентной избирательной среды поощрять развитие политических партий, аналитических центров и неправительственных организаций, поддерживая их участие в разработке законодательства и реализации реформ.
Армения и Соединенные Штаты планируют провести совместную работу с целью укрепления потенциала гражданского общества Армении в области разработки и анализа государственной политики, продвижения интересов граждан, участия в законодательных процессах и обеспечения надзора за лицами, занимающими государственные должности.
Армения и Соединенные Штаты намерены выполнить обязательства, взятые на себя в рамках Саммита во имя демократии.
Соединенные Штаты планируют оказать содействие Армении в реализации программы по предотвращению всех форм трафикинга и борьбе с ними в Армении.
Учитывая, что Армения с сентября 2023 года столкнулась с кризисом перемещения, Соединенные Штаты планируют продолжать поддерживать Армению в оказании помощи лицам, перемещенным из Нагорного Карабаха, и беженцам.
Раздел V: Содействие связям между людьми и культурному обмену
Армения и США желают развивать связи между людьми, в том числе посредством армянской общины Америки, а также расширять программы культурного, творческого, образовательного, научного и профессионального обмена, способствующие развитию демократии, демократических ценностей, верховенству права, закона и взаимопонимания.
Учитывая важность роста связей между народами Армении и Соединенных Штатов, стороны планируют способствовать дальнейшему культурному и общественному обмену и деятельности посредством таких инициатив, как программа «Фулбрайт», программа обмена будущими лидерами (FLEX), обмена студентами бакалавриата (UGRAD), законодательного образования и опыта (LEAP), Международной программы лидерства (IWLP), программа преподавания и обучения английскому языку и других инициатив.
Подчеркивая необходимость инноваций и мобильности для будущего обеих стран, Армения и Соединенные Штаты планируют способствовать расширению сотрудничества в сферах высшего образования, бизнеса и научных исследований. Соединенные Штаты планируют упростить процесс подачи заявлений на получение визы в США в соответствии с законодательством и процедурами США, чтобы предоставить возможность участия квалифицированным лицам, занимающимся культурной, образовательной, деловой и научной деятельностью.
Армения и Соединенные Штаты ценят потенциал Академического городка Армении как центра академического сотрудничества и инноваций, который продвигает общие цели в области образования и исследований.
Армения и Соединенные Штаты намерены содействовать совместным инициативам, направленным на сохранение культурного наследия в Армении», – говорится в тексте устава.