16 Հունվար 2025 - 07:09 AMT
Սյունիքի մարզի դատարանը մեղավոր է ճանաչել Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանին՝ Քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, որը վերաբերում է ռազմական դրության կամ պատերազմի ընթացքում զինվորական ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքին, առաջացնելով ծանր հետևանքներ։ Այդ մասին հայտնել է տուժողների շահերի ներկայացուցիչ Լիպարիտ Սիմոնյանը, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունել։
Ըստ Սիմոնյանի՝ դատարանը հաստատել է, որ Ջալալ Հարությունյանը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում՝ հոկտեմբերի 12-ին, Ֆիզուլիի մոտակայքում գտնվող Ջուվառլու կոչվող բնակավայրի շրջանում, «Ցորի» զորամասի 20 զինծառայողների մահվան համար պատասխանատու է։ Զինվորները, փաստաբանների խոսքով, սխալ հրամանի հետևանքով հայտնվել են ադրբեջանական ուժերի շրջապատման մեջ և սպանվել։
Սիմոնյանը նշել է, որ դեռ պատիժ չի սահմանվել, և հարցը կքննարկվի հաջորդ դատական նիստի ընթացքում։ Ավելին, նա ընդգծել է, որ նման դեպքերի համար նախատեսված է 5-10 տարվա ազատազրկում։
Ջալալ Հարությունյանի փաստաբան Արսեն Սարդարյանն ասել է. «Նա չի ընդունում մեղադրանքը, և մենք միանշանակ բողոքարկելու ենք դատարանի որոշումը»։
Իրավապահների տվյալներով՝ սխալ հրամանի պատճառով զինծառայողները հայտնվել են հակառակորդի թիրախի տակ. արդյունքում զոհվել է 20 զինծառայող, 7-ը վիրավորվել է, իսկ զորամասը անցել է Ադրբեջանի հսկողության ներքո։

16 Январь 2025 - 08:25 AMT
Суд Сюникской области признал бывшего командующего армией обороны Арцаха, генерал-лейтенанта Джалала Арутюняна виновным по статье 550, часть 3 Уголовного кодекса за халатное отношение к службе в условиях военного положения или войны, повлекшее тяжкие последствия. Данную информацию подтвердил представитель потерпевших Липарит Симонян, сообщает «Азатутюн».
Арутюнян не признал своей вины.
По словам Симоняна, суд установил, что Арутюнян несет ответственность за гибель 20 солдат 12 октября 2020 года вблизи Варанды (Физули), в районе деревни Джуварлы, во время 44-дневной войны. Адвокаты утверждают, что из-за ошибочного приказа солдаты оказались в окружении азербайджанских войск и были убиты.
Симонян отметил, что наказание пока не определено, и этот вопрос будет обсуждаться на следующем судебном заседании. Он подчеркнул, что за подобные случаи предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от 5 до 10 лет.
Адвокат Арутюняна Арсен Сардарян заявил: «Он не признает обвинения, и мы однозначно будем обжаловать решение суда».
По данным правоохранительных органов, ошибочный приказ привел к тому, что солдаты оказались под огнем противника, в результате чего погибли 20 человек, 7 получили ранения, а воинская часть перешла под контроль Азербайджана.