16 Հունվար 2025 - 07:53 AMT
Հայաստանը ողջունել է Գազայում հրադադարի հաստատման մասին համաձայնագիրը, որով նախատեսվում է ապահովել գերիների և պատանդների ազատ արձակումը։ Այդ մասին ասվում է Հայաստանի ԱԳ նախարարության X-ի միկրոբլոգում։
«Հայաստանը ողջունում է Գազայում հրադադարի մասին համաձայնագիրը, որը պետք է ապահովի երկու կողմերի պատանդների և գերիների ազատ արձակումը՝ հույս հայտնելով, որ այն կարևոր նշանակություն կունենա Պաղեստինի և Իսրայելի ժողովուրդների անվտանգության ապահովման և Մերձավոր Արևելքի ավելի լայն տարածաշրջանում համապարփակ խաղաղության և կայունության ճանապարհ հարթելու համար»,-է գրառման մեջ։
ՀՀ ԱԳՆ–ն նաև կարևորել է միջնորդ երկրների ջանքերը։
«Գնահատելի են միջազգային համայնքի՝ հատկապես ԱՄՆ-ի, Կատարի և Եգիպտոսի միջնորդական ջանքերը, որոնք հանգեցրել են այս նշանակալի հանգրվանին»,-նշված է գրառման մեջ։
Հունվարի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև հրադադարի համաձայնագիր է կնքվել։ Որպես միջնորդ են հանդես եկել Կատարը, Եգիպտոսը և ԱՄՆ-ն: Համաձայնագրով նախատեսվում է դադարեցնել 15 ամիս շարունակվող ռազմական գործողությունները։ Կատարի վարչապետ շեյխ Մոհամեդ բին Աբդուլռահման ալ Թանին հայտնել է, որ հրադադարն ուժի մեջ կմտնի հունվարի 19-ին։

Армения приветствует соглашение о прекращении огня в Газе, целью которого является освобождение пленных и заложников. Об этом говорится в сообщении Министерства иностранных дел Армении в микроблоге на платформе X.
«Армения приветствует соглашение о прекращении огня в Газе, которое должно обеспечить освобождение заложников и пленных с обеих сторон. Мы выражаем надежду, что это соглашение сыграет важную роль в обеспечении безопасности народов Палестины и Израиля, а также проложит путь к всестороннему миру и стабильности на Ближнем Востоке», – говорится в заявлении.
МИД Армении также подчеркнул усилия стран-посредников.
«Ценны посреднические усилия международного сообщества, в особенности США, Катара и Египта, которые привели к этому значимому результату», – говорится в заявлении.
15 января стало известно, что между Израилем и палестинским движением ХАМАС было заключено соглашение о прекращении огня. Посредниками выступили Катар, Египет и США. Соглашение предусматривает прекращение 15-месячного вооруженного конфликта. По словам премьер-министра Катара шейха Мохаммеда бин Абдулрахмана аль-Тани, перемирие вступит в силу 19 января.