Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հրապարակել է պարզաբանում ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության մասին ստորագրված փաստաթղթի և դրանում ներառված հանձնաժողովի վերաբերյալ։
Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթում ամերիկյան կողմի հաղորդագրության մեջ նշվում էր Ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի կանոնակարգի մասին, մինչդեռ հայկական կողմի հաղորդագրությունում «հանձնաժողով» տերմինը չէր կիրառվել։ Փոխարենը, փաստաթուղթը ներկայացվել էր որպես «ՀՀ և ԱՄՆ միջև Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրություն», հայտնում է «Ազատությունը»։
Հայաստանի ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ այս տարբերությունը տեխնիկական բնույթ ունի։ Խոսնակը նշել է, որ կանոնադրությունն ամրագրում է երկու երկրների գործընկերության ռազմավարական բնույթը և միաժամանակ հիմք է դնում հանձնաժողովի ստեղծմանը։ Հանձնաժողովը, որպես համագործակցության ձևաչափ, նպատակ ունի կանոնադրության նպատակների իրականացման ուղղությամբ աշխատանքներ կազմակերպել՝ ներառյալ ոլորտային համագործակցության համակարգումն ու քննարկումները։
Ըստ ԱԳՆ-ի՝ փաստաթուղթը, որը մշակվել է կողմերի համատեղ ջանքերով, ամբողջությամբ համաձայնեցված և վերջնականացված է։ Այն ներկայացնում է Հայաստանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ռազմավարական համագործակցության խորացման և տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման ճանապարհային քարտեզ։
ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը, որով մեկնարկում է նաև հանձնաժողովի գործունեությունը, նպատակ ունի ամրապնդել երկու երկրների կապերը՝ ներառելով տարբեր ուղղություններ, որոնցում նախատեսվում է համատեղ աշխատանք։

17 Январь 2025 - 07:51 AMT
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян выступила с разъяснениями относительно подписанного документа о стратегическом партнерстве между Арменией и США, а также роли упомянутой в нем комиссии.
В документе, подписанном 14 января в Вашингтоне, в американском заявлении упоминался регламент Комиссии стратегического партнерства. Однако в армянском сообщении термин «комиссия» не использовался, а документ был представлен как «Хартия о стратегическом партнерстве между Арменией и США», сообщает «Азатутюн».
В МИД Армении уточнили, что это расхождение носит технический характер. Бадалян подчеркнула, что хартия закрепляет стратегический характер партнерства и одновременно создаёт основу для создания комиссии. Цель комиссии — способствовать реализации целей хартии, включая координацию и обсуждения в различных сферах сотрудничества.
По данным МИД, документ, разработанный совместными усилиями сторон, полностью согласован и завершен. Он служит дорожной картой для углубления стратегического сотрудничества и развития взаимодействия между Арменией и США в различных областях.
Хартия о стратегическом партнерстве между Арменией и США, с которой также начинается деятельность комиссии, направлена на укрепление двусторонних связей по множеству направлений совместной работы.
14 января в Вашингтоне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Энтони Блинкен подписали документ о стратегическом партнерстве, укрепляющий двустороннее сотрудничество. Во время церемонии подписания Блинкен сообщил, что в ближайшие недели в Армению прибудет команда США по вопросам таможенной и пограничной безопасности для работы с армянскими партнерами над развитием потенциала в области пограничной безопасности.