17 Հունվար 2025 - 08:23 AMT
Հունվարի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում նկատվել է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված դիմելիության բարձրացում: Այդ մասին հայտնել է ՀՎԿԱԿ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության բժիշկ-համաճարակաբան Աիդա Հովհաննիսյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի տվյալներով՝ այս ընթացքում բժշկական կազմակերպություններին դիմել է 7278 մարդ՝ ցուցանիշը նախորդ շաբաթվա համեմատ աճել է 2․6 անգամ, սակայն դեռևս 1․3 անգամ զիջում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշին:
«Թոքաբորբով պայմանավորված ցուցանիշը նախորդ շաբաթվա համեմատ աճել է 3․1 անգամ, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ բարձրացել է 2․1 անգամ: Նշեմ, որ սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված դիմելիության 71․1 տոկոսը կազմում են 0-18 տարեկան երեխաները, թոքաբորբով պայմանավորված դիմելիության 66․3 տոկոսը ևս 0-18 տարեկաններն են: Հունվարի 14-ի դրությամբ առկա տվյալներով՝ սուր շնչառական վարակներով Հայաստանի բուժհաստատություններում հոսպիտալացվել է 704 բուժառու, որոնց 90․7 տոկոսը 0-18 տարեկան երեխաներ են»,- նշել է մասնագետը:
Նա հավելել է, որ նույն ամսաթվի տվյալներով թոքաբորբով հոսպիտալացվել է 544 հիվանդ, որոնցից 63 տոկոսը երեխաներ են՝ 0-18 տարեկան: Վերակենդանացման բաժանմունքներում սուր շնչառական վարակներով և թոքաբորբով պայմանավորված բուժվում է 64 անձ, որոնց 73 տոկոսը ևս երեխաներ են:
«Ըստ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքների՝ հունվարի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում շրջանառվել են գրիպի A տեսակի H1 ենթատեսակը, ինչպես նաև սինցիցիալ վիրուսը, ռինովիրուսը, ադենովիրուսը և կորոնավիրուսային հիվանդության հարուցիչները: Նշեմ, որ ամբողջ սեզոնի ընթացքում հայտնաբերվել են նաև գրիպի B տեսակի, պարագրիպի, ադենովիրուսի, բոկավիրուսի հարուցիչներ»,- նշել է Հովհաննիսյանը:
Մասնագետը հորդորել է խուսափել ինքնաբուժումից, հատկապես՝ հակաբիոտիկների օգտագործումից: Նա ընդգծել է, որ եթե երեք և ավելի օր ջերմություն ունեն, ապա անհրաժեշտ է դիմել տեղամասային բժշկին և պահպանել կանխարգելիչ միջոցառումները: Նա կարևորել է պարբերաբար մակերեսների մաքրումը, ախտահանումը և տարածքների օդափոխումը:
«Ուզում եմ շեշտել նաև, որ գրիպի դեպքում շատ կարևոր կանխարգելիչ միջոցառում է պատվաստումը: Հատկապես խոցելի խմբերին մշտապես հորդորում ենք պատվաստվել»,- եզրափակել է մասնագետը:

17 Январь 2025 - 09:11 AMT
Во вторую неделю января в Армении зафиксирован заметный рост обращений, связанных с острыми респираторными инфекциями, сообщила эпидемиолог Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Аида Ованнисян, передаёт Armenpress.
По данным Министерства здравоохранения, за этот период в медучреждения обратились 7278 человек, что в 2,6 раза больше, чем на прошлой неделе. Однако этот показатель всё ещё в 1,3 раза ниже уровня аналогичного периода прошлого года.
«Количество случаев пневмонии увеличилось в 3,1 раза по сравнению с предыдущей неделей и в 2,1 раза превысило уровень прошлого года. Дети в возрасте до 18 лет составляют 71,1% случаев острых респираторных инфекций и 66,3% обращений по поводу пневмонии. По состоянию на 14 января, 704 пациента с острыми респираторными инфекциями были госпитализированы, из них 90,7% — дети до 18 лет», — отметила Ованнисян.
Она добавила, что с пневмонией госпитализировано 544 человека, 63% из которых — дети. В реанимации находятся 64 пациента с тяжёлыми случаями острых респираторных инфекций и пневмонии, 73% из них — дети.
Лабораторные исследования за вторую неделю января выявили циркуляцию вирусов гриппа A (подтип H1), респираторно-синцитиального вируса, риновируса, аденовируса и возбудителей COVID-19. Также в течение сезона фиксировались вирусы гриппа B, парагриппа, бокавируса и аденовируса.
Ованнисян призвала избегать самолечения, особенно неконтролируемого приёма антибиотиков, и подчеркнула необходимость своевременного обращения к участковым врачам при температуре, сохраняющейся более трёх дней. Она также отметила важность регулярной уборки, дезинфекции и проветривания помещений.
«Хочу подчеркнуть, что вакцинация — важная мера профилактики гриппа, особенно для уязвимых групп населения», — заключила она.