17 Հունվար 2025 - 09:07 AMT
Հայ հայտնի ամերիկահայ գործարար և բարերար Նուբար Աֆեյանը, անդրադառռնալով Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ Բաքվում մեկնարկող շինծու դատավարությանը, հորդորել է զգոն լինել՝ կանխելու համար Վարդանյանի նկատմամբ անարդար որոշումները։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Խնդրում եմ, կարդացեք այս համոզիչ փաստերը: Մենք բոլորս պետք է զգոն լինենք և անենք ամեն հնարավորը՝ նպաստելու արդար դատավարության անցկացմանը և խուսափելու համար գրոտեսկային անարդարությունից»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա կիսվել է նաև Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությամբ։
Հունվարի 17-ին Բաքվում նախատեսում են սկսել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու դատավարությունները։ Վարդանյանը մեղադրվում է 42 հոդվածով, որոնցից մի քանիսը նախատեսում են ընդհուպ ցմահ ազատազրկում։
Ադրբեջանական բանտերում պահվում է 23 հայ, այդ թվում՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման արդյունքում գերեվարված 16 անձ։ Գերեվարվածների շարքում են արցախցի 8 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնց թվում՝ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը և այլ պաշտոնյաներ։ Բաքուն նրանց առաջադրել է ծանր մեղադրանքներ, ներառյալ ահաբեկչություն և ապօրինի զինված խմբավորումների կազմակերպում։

17 Январь 2025 - 09:57 AMT
Известный армяно-американский предприниматель и филантроп Нубар Афеян обратился к общественности с призывом противостоять несправедливым решениям в отношении экс-государственного министра Арцаха Рубена Варданяна. Афеян сделал заявление на своей странице в X.
«Прошу вас ознакомиться с этими убедительными фактами. Нам всем нужно оставаться бдительными и делать все возможное для содействия справедливому суду и предотвращения гротескной несправедливости», — написал он.
Афеян также поделился заявлением Варданяна, который подчеркнул свою невиновность, отказался давать показания и заявил, что все протоколы с его подписью подделаны.
Судебное заседание начнется 17 января в 15:00 в Баку. Варданяну предъявлены обвинения по 42 статьям, некоторые из которых предусматривают пожизненное заключение.
В азербайджанских тюрьмах удерживаются 23 армянина, включая 16 человек, взятых в плен в результате военной агрессии в сентябре 2023 года. Среди них восемь высокопоставленных чиновников Арцаха, включая бывших президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, председателя парламента Давида Ишханяна и других. Им предъявлены обвинения, включая терроризм и создание незаконных вооруженных формирований.