Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, ելույթ ունենալով «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի լավագույն ռուսերեն ուսուցիչ» մանկավարժական վարպետության XV ազգային մրցույթի ամփոփման արարողության ժամանակ, ասել է, որ ռուսերենը մշտապես կարևոր նշանակություն է ունեցել Ռուսաստանի և Հայաստանի համագործակցության շրջանակներում՝ անկախ երկու երկրների ինքնիշխանության և անկախության փաստից: Այս մասին հիշեցրել է
Կոպիրկինը նշել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ձևավորված հարաբերություններն ընդգրկում են տարբեր ոլորտներ, ինչպիսիք են տնտեսությունը և մշակույթը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ռուսաստանը եղել և մնում է Հայաստանի խոշորագույն տնտեսական գործընկերը։ Մեզ կապում են ինտեգրացիոն հարաբերությունները, իսկ ռուսաստանցիներն ավանդաբար կազմում են դեպի Հայաստան զբոսաշրջային հոսքի հիմնական մասը։ Սա ընդգծում է ռուսաց լեզվի կարևորությունը ոչ միայն մեր միջպետական հարաբերությունների զարգացման, այլև Հայաստանի ներքին ներուժի ամրապնդման գործում», – ասել է դեսպանը։
Նա առանձնացրել է նաև ռուսերեն դասավանդող մանկավարժների առանցքային դերը՝ նրանց աշխատանքը դիտարկելով որպես հիմնարար Հայաստանի կրթական համակարգում ռուսաց լեզվի դիրքերի պահպանման համար։
«Սա վեհ առաքելություն է, հատկապես հաշվի առնելով ռուսերենի պատմական դերը մեր հարաբերություններում։ Մեր ժողովուրդների փոխգործակցությունը մշտապես նպաստել է երկու երկրների մշակութային և հոգևոր հարստացմանը, մտավոր ներուժի զարգացմանը», – ընդգծել է Կոպիրկինը։
Դեսպանը շեշտել է, որ մանկավարժական վարպետության մրցույթը միայն մի փոքր մասն է ռուսաց լեզվի զարգացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների։ Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը մնում է ռուսաց լեզվի պահպանումն ու առաջխաղացումն աշխարհում, հատկապես այն երկրներում, որոնց հետ եղբայրական հարաբերություններ են ձևավորված, ինչպիսին Հայաստանն է։
Դեսպանը նաև ընդգծել է ռուսաց լեզվի ուսուցիչների առջև ծառացած մարտահրավերների նկատմամբ դեսպանատան հատուկ ուշադրությունը։
«Հուսով եմ՝ մանկավարժներին տեսանելի է, թե որքան լուրջ են Ռուսաստանն ու նրա ներկայացուցչությունը վերաբերվում Հայաստանում ռուսաց լեզվի զարգացմանն ու պահպանմանը», – եզրափակել է Կոպիրկինը։

Посол России в Армении Сергей Копыркин, выступая на церемонии подведения итогов XV национального конкурса «Лучший учитель русского языка Республики Армения 2024 года», заявил, что русский язык всегда играл важнейшую роль в сотрудничестве России и Армении. Он подчеркнул, что это актуально вне зависимости от суверенитета и независимости обеих стран.
Копыркин отметил, что отношения между Россией и Арменией охватывают различные сферы, включая экономику и культуру, сообщает «Sputnik Армения».
«Россия была и остается крупнейшим экономическим партнером Армении. Нас связывают интеграционные отношения, а россияне традиционно составляют основную часть туристического потока в Армению. Это подчеркивает важность русского языка не только для развития межгосударственных отношений, но и для укрепления внутреннего потенциала Армении», — сказал он.
Посол также выделил ключевую роль преподавателей русского языка, назвав их работу основой сохранения позиций русского языка в образовательной системе Армении.
«Это благородная миссия, особенно учитывая историческую роль русского языка в наших отношениях. Взаимодействие наших народов всегда способствовало культурному и духовному обогащению обеих стран, а также развитию интеллектуального потенциала», — подчеркнул Копыркин.
Он отметил, что конкурс педагогического мастерства — лишь малая часть работы по продвижению русского языка. Посол напомнил, что одной из приоритетных задач внешней политики России остается сохранение и продвижение русского языка в мире, особенно в странах с братскими отношениями, таких как Армения.
Копыркин также подчеркнул особое внимание посольства к проблемам, с которыми сталкиваются преподаватели русского языка в Армении.
«Надеюсь, педагогам заметно, насколько серьезно Россия и её представительство относятся к развитию и сохранению русского языка в Армении», — заключил он.