Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, իր մանդատի շրջանակներում, շարունակում է մշտադիտարկել Ադրբեջանում ապօրինի ազատությունից զրկված բոլոր էթնիկ հայերի իրավունքների հետ կապված հարցերը՝ կարևորելով մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների պահպանման անհրաժեշտությունը, հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը։
«Բաքվում ընթացող՝ նրանց վերաբերող բոլոր գործընթացները տեղի են ունենում մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների ու արժեքների, ինչպես նաև միջազգային իրավական նորմերի կոպտագույն խախտումներով։ Պաշտպանի իրականացրած մշտադիտարկումները ցույց են տալիս, որ դեռևս մինչև անձանց ապօրինի ազատությունից զրկելը նրանք արդեն պիտակավորվում էին որպես «հանցագործ»՝ Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունների մակարդակով։ Բացի այդ, ադրբեջանական լրատվամիջոցներում և սոցիալական հարթակներում շարունակվում են տարածվել հայերի նկատմամբ ատելության կոչեր, վիրավորանքներ և թշնամական հայտարարություններ, որոնք ուղեկցվում են բռնության կոչերով»,-ասված է հայտարարության մեջ։
ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմը նշում է, որ Ադրբեջանի կողմից պետական հովանավորությամբ իրականացվող էթնիկ ատելության քարոզը և անմեղության կանխավարկածի անտեսումը Բաքվում ընթացող այսպես կոչված «դատավարություններին» զրկում են որևէ օրինական հիմքից։ Այդ գործընթացները չեն համապատասխանում արդար դատաքննության իրավունքի միջազգային չափանիշներին և չեն կարող համարվել անկողմնակալ դատարանի գործողություններ։ Այս խնդրի կապակցությամբ մտահոգություններ են հնչեցրել ինչպես իրավապաշտպան կազմակերպությունները, այնպես էլ հեղինակավոր միջազգային կառույցները։
Արդար դատաքննության իրավունքը, որն ամրագրված է մի շարք միջազգային փաստաթղթերում, հատկապես կարևորվում է անմեղության կանխավարկածի պահպանման տեսանկյունից։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մշտապես ընդգծել է, որ այս սկզբունքի պահպանումը պարտադիր է բոլոր պետական մարմինների և զանգվածային լրատվության միջոցների համար։
Բացի այդ, քրեական հետապնդման ենթարկվող էթնիկ հայերին զրկում են իրենց պաշտպանությունն արդյունավետ կերպով իրականացնելու իրավունքից։ Նրանք չունեն իրենց ընտրած պաշտպանի միջոցով գործին մասնակցելու հնարավորություն, ինչպես նաև թարգմանչի ծառայություններից օգտվելու համարժեք երաշխիքներ։
ՄԻՊ-ը մասնավորապես կիսում է պաշտպանական իրավունքների խախտման հետ կապված մտահոգությունները։ Նման խնդիրների առնչությամբ պարբերաբար ահազանգում են նաև «Human Rights Watch»-ը, ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտեն և այլ հեղինակավոր կառույցներ, որոնք իրենց զեկույցներում բարձրաձայնել են ազատությունից զրկված էթնիկ հայերի նկատմամբ խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի դրսևորումների մասին։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանը հիշեցնում է, որ ոլորտում գործող բոլոր ազգային և միջազգային դերակատարները պարտավոր են շտապ քայլեր ձեռնարկել այս խնդիրների լուծման ուղղությամբ։ Իր մանդատի ներքո Պաշտպանը կշարունակի դիմել համապատասխան մարմիններին՝ խնդրի լուծմանն ուղղված քայլեր նախաձեռնելու համար»,-ասվում է հաղորդագրությունում։

Все процессы в отношении этнических армян, лишенных свободы в Азербайджане, проходят с грубейшими нарушениями прав человека и международных норм, заявила Защитник прав человека Армении Анаит Манасян. В заявлении омбудсмена отмечается, что эти права этих лица подвергаются систематическим нарушениям, включая незаконное задержание и отказ в справедливом судебном процессе.
«Все процессы, касающиеся армян в Баку, проходят с грубым нарушением универсальных принципов прав человека и международных правовых норм. Мониторинг показывает, что еще до задержания этих лиц называли «преступниками» на уровне высшего руководства Азербайджана», — говорится в заявлении. Кроме того, в азербайджанских СМИ и на интернет-платформах продолжается распространение ненавистнической риторики, оскорблений и призывов к насилию в отношении армян.
Аппарат омбудсмена подчеркнул, что пропаганда этнической ненависти, поддерживаемая на государственном уровне, и игнорирование презумпции невиновности подрывают легитимность так называемых «судебных процессов» в Баку, которые не соответствуют международным стандартам справедливого суда. Такие организации, как Human Rights Watch и Комитет ООН против пыток, также выражают обеспокоенность по поводу жестокого обращения с задержанными армянами, включая пытки.
Право на справедливое судебное разбирательство, закрепленное в ряде международных документов, требует соблюдения презумпции невиновности. Однако этнические армяне, подвергнутые уголовному преследованию в Азербайджане, лишены эффективной юридической защиты и адекватного перевода, что является нарушением их прав.
«Омбудсмен напоминает, что все национальные и международные субъекты обязаны срочно принять меры для решения этой проблемы. В рамках своего мандата она продолжит обращаться в соответствующие органы для инициирования необходимых шагов», — говорится в заявлении.
Баку подтвердил наличие 23 армянских пленных, включая Рубена Варданяна, Левона Мнацаканяна, Давида Манукяна и бывших президентов Арцаха. Варданян, задержанный в сентябре 2023 года, 16 января заявил, что не давал никаких показаний, кроме имени, и подчеркнул, что все составленные документы были сфальсифицированы под давлением.