18 Հունվար 2025 - 10:35 AMT
Հասարակական, քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը, անդրադառնալով «Բաքվում հայ ժողովրդի և նրա ազատագրական պայքարի դեմ սկսված հաշվեհարդար-դատաստանի» առաջին կադրերն, նշել է, որ հրապարակված կադրերն առաջացրել են հուսահատության ու անզորության զգացումներ: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Չալաբայանն առաջարկում է քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը փոխելու համար։ Նա նշել է, որ պետք է պահանջել պատանդների ազատումը ներառել «խաղաղության պայմանագրի» մեջ։
«Երեկ Բաքվում հայ ժողովրդի և նրա ազատագրական պայքարի դեմ սկսված հաշվեհարդար-դատաստանի առաջին կադրերն էին հրապարակվել, և ինձ ծանոթ մարդկանցից շատերը հանդես եկան հուսահատություն և անզորություն պարունակող տարբեր մեկնաբանություններով, քանզի իսկապես այս պահին մենք պատանդառված մեր ընկերներին չենք կարողանում անմիջական օգնություն ցույց տալ»
Այստեղից սակայն չի հետևում, որ չենք կարող օգնել ընդհանրապես, և այստեղ յուրաքանչյուրիցս շատ բան է կախված: Մի քանի առաջարկ ներկայացնեմ ստորև, տեղի ունեցողի պատճառահետևանքային կապերի հստակ գիտակցությամբ՝
պահանջել Հայաստանում գործող վարչախմբից պատանդների ազատումը դարձնել ներկայումս բանակցվող «խաղաղության» պայմանագրի անքակտելի մաս, և առանց դրա այդպիսի պայմանագիր չստորագրել, եթե նույնիսկ արդյունքում դրա ստորագրումը հետաձգվի,
ավելի մեծ հաշվով, որպես կայուն խաղաղության նախապայման՝ դնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը Ադրբեջանի կողմից, և նրա կողմից հրաժարումը այդ իրավունքն իրացնելիս ռազմական հակամարտության մասնակիցների դեմ ցանկացած քրեական հետապնդումից,
հրաժարվել Մինսկի խմբի լուծարման աղետաբեր գաղափարից, քանզի այն անմիջականորեն կապալեգիտիմացնի ողջ արցախյան պայքարը, և դուռ կբացի Ադրբեջանի կողմից էլ ավելի լկտի պահանջների առաջ, ներառյալ նաև արցախյան պայքարի մասնակիցների մասսայական արտահանձման,
Սփյուռքի ազդեցիկ կենտրոնների ռեսուրսը կենտրոնացնել պատանդների ազատման խնդրի վրա, իրենց բնակության երկրներում լոբբիստական աշխատանքը դրա վրա սևեռելով: Հատուկ շեշտադրել աշխատանքը ՌԴ ղեկավարության հետ, քանի որ Բաքվում պատանդառված հայորդիները գտնվել են նրա խաղաղապահ ուժերի փաստացի պաշտպանության ներքո,
Համաշխարհային հանրային կարծիքը սևեռել Բաքվում տեղի ունեցող դատաստանի վրա, ամեն կերպ հեղինակազրկելով այնտեղ իշխող ժառանգական բռնապետական համակարգը»,–ասվում է գրառման մեջ:
Չալաբյանը նաև շեշտել է, որ եթե նշված գործողությունները բավարար չլինեն, կարելի է դիտարկել ավելի արմատական միջոցների կիրառումը, ինչի առումով, ըստ նրա, հայ ժողովրդի պատմությունը հարուստ փորձ ունի։
«Իմ կողմից հանձնառություն եմ վերցնում սեփական առաջարկներին հետևողականորեն հետամուտ լինելու, մինչ այդ իմ զորակցություն եմ հայտնում մեր ազատագրական պայքարի ծանր բեռը աննահանջ տանող պատանդառված հայրենակիցներին՝ այս անգամ ի դեմս անվեհեր հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, որի հետ պատիվ եմ ունեցել համագործակցել այն օրերին, երբ ինքը դեռ ղեկավարում էր Արցախի պաշտպանության բանակը: Աստված ձեզ պահապան, պինդ եղե՛ք»,–ասվում է գրառման մեջ։
Բաքուն հաստատել է 23 հայ գերու առկայությունը, որոնցից 17-ը գերեվարվել են 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով։ Նրանց թվում են Ռուբեն Վարդանյանը, Լևոն Մնացականյանը, Դավիթ Մանուկյանը, Դավիթ Բաբայանը, Դավիթ Իշխանյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը։ Հունվարի 17–ին մեկնարկել է նրանց դատավարությունը։

18 Январь 2025 - 10:44 AMT
Политический и общественный деятель Аветик Чалабян прокомментировал публикацию кадров судебных процессов в Баку, назвав их «расправой над армянским народом и его освободительной борьбой». Эти кадры, по его словам, вызвали чувство отчаяния и беспомощности.
Чалабян предложил конкретные шаги для изменения ситуации, подчеркнув необходимость включения освобождения пленных в переговоры по «мирному договору».
«Публикация кадров судов в Баку вызвала у многих моих знакомых отчаяние и чувство беспомощности, так как мы пока не можем оказать прямую помощь нашим захваченным соотечественникам. Однако это не значит, что мы не можем помочь вовсе. Многое зависит от каждого из нас», — отметил он.
Предложения Чалабяна включают:
-Требовать, чтобы освобождение пленных стало неотъемлемой частью мирного договора, отказаться от его подписания без этого, даже если это приведет к задержке.
-Добиваться признания права народа Арцаха на самоопределение как условия для устойчивого мира и гарантии отказа Азербайджана от уголовного преследования участников конфликта.
-Отказаться от ликвидации Минской группы, так как это делегитимизирует всю борьбу за Арцах и откроет дорогу новым, более дерзким требованиям Азербайджана.
-Мобилизовать ресурсы влиятельных центров Диаспоры для работы над освобождением пленных, акцентируя внимание на лоббистской деятельности в странах их проживания и взаимодействии с руководством России, поскольку заложники находились под фактической защитой российских миротворцев.
-Привлечь внимание мировой общественности к судам в Баку и всячески дискредитировать тамошний наследственный авторитарный режим.
Чалабян также отметил, что при недостаточной эффективности перечисленных шагов можно рассмотреть более радикальные меры, ссылаясь на богатый исторический опыт армянского народа.
В заключение он выразил солидарность с армянскими заложниками, упомянув отважного командира Левона Мнацаканяна. «Да хранит вас Бог. Держитесь!» — написал Чалабян.
Баку подтвердил наличие 23 армянских пленных, 17 из которых были захвачены в ходе военной агрессии против Арцаха в сентябре 2023 года. Среди них Рубен Варданян, Левон Мнацаканян, Давид Манукян и бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян. Судебные процессы начались 17 января.