Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ֆեյսբուքյան եթերում կոչ է արել բոյկոտել տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացումը։
Իր հրապարակած տեսանյութում Մարությանը ներկայացրել է նաև բոյկոտի ձևը՝ նշելով, որ վարորդները ոչ մի իրավական հիմք չունեն խոչընդոտելու կամ պահանջելու իջնել։
«Մտնում ենք ավտոբուս, 100 դրամը դնում ենք ավտոբուսի առջևի մասի վահանակի վրա և անցնում առաջ: Վարորդների հետ ոչ մի բանավեճի մեջ չենք մտնում, որովհետև նրանք էլ այս խայտառակ որոշումից տուժած կողմերից են»,- նշել է Մարությանը։
Նա հավելել է, որ պարտադիր չէ 100 դրամանոցով վճարել, դա կարելի է անել նաև 50 դրամանոցներով։
Մարությանը հորդորել է քաղաքացիներին միանալ այս նախաձեռնությանը։
Քաղաքապետարանը հայտարարել է, որ տրանսպորտի ուղեվարձի վճարման 4 եղանակ է նախատեսված՝ տրանսպորտային քարտով, QR կոդով, բջջային հավելվածի միջոցով և բանկային քարտով։

Бывший мэр Еревана Айк Марутян в эфире Facebook призвал граждан бойкотировать повышение цен на проезд в общественном транспорте.
В своём видеообращении Марутян объяснил метод бойкота, подчеркнув, что у водителей нет никаких законных оснований препятствовать пассажирам или требовать их высадки.
«Мы заходим в автобус, кладём 100 драмов на панель спереди и проходим дальше. Ни в какие споры с водителями не вступаем, ведь они тоже являются пострадавшей стороной от этого возмутительного решения», — отметил Марутян.
Он добавил, что оплата не обязательно должна производиться исключительно купюрами по 100 драмов, можно использовать и 50-драмовые монеты.
Марутян призвал граждан присоединиться к этой инициативе.
Мэрия заявила, что предусмотрено четыре способа оплаты проезда: транспортной картой, QR-кодом, через мобильное приложение или банковской картой.