20 Հունվար 2025 - 07:30 AMT
ՌԴ Վլադիկավկազ քաղաքից գործարար Օլեգ Գուսովի այրին և դուստրերը հայց են ներկայացրել «Ջերմուկ գրուպ» ընկերության դեմ՝ պահանջելով 1.5 միլիարդ ռուբլի: Ընտանիքը պնդում է, որ հանքային ջրի շշերից մեկում եղել է քացախաթթու, որը հանգեցրել է մահվան:
«Դեպքը տեղի է ունեցել 2024 թվականի փետրվարին։ Օլեգ Գուսովը «Ֆառն» շուկայից գնել է հանքաջրի 12 շիշ պարունակող փաթեթ։ Նրա դուստրն ասել է, որ հայրը վատ է զգացել առաջին կումից հետո: Հետագայում պարզվել է, որ շշի մեջ քացախաթթու է եղել, որը կիրառվում է ապակե տարաները մաքրելու համար»,–գրում է «Կոմերսանտը»։
«Հայրիկս միանգամից վազեց տուն ու ընկավ գորգի վրա… Ես տեսա, որ նա վատացավ, ու օգնություն կանչեցի», — պատմել է դուստրը։
Օլեգ Գուսովը մահացել է փետրվարի 13-ին Մոսկվայում։ Պատճառը եղել է էկզոտոքսիկ շոկը, որը հասցվել է ներքին օրգանների քիմիական այրվածքներից։
Նշվում է, որ հետաքննությամբ պարզվել է, որ «Ջերմուկ» հանքաջուրը Վրաստանի տարածքով տեղափոխվել է ՀՀ–ից Վլադիկավկազ։ Վարորդը պնդում է, որ բեռն ամբողջությամբ անթերի է եղել։ Շշի բեկորների վրա քացախաթթվի հետքեր են հայտնաբերվել։
Գուսովի ընտանիքն իր պահանջները գնահատել է 1.5 միլիարդ ռուբլի։ Նրանք նաև պահանջում են ժամանակավորապես կասեցնել «Ջերմուկ» հանքաջրի վաճառքը՝ մինչև գործի ավարտը։
ԶԱՕ «Ջերմուկ Գրուպ»-ը հրաժարվել է մեկնաբանություններ տալ պարբերականին։
Ավելի վաղ ընկերությունից հայտնել էին, որ տարաների լվացման համար քացախաթթու ընդհանրապես չեն օգտագործում։

Вдова и дочери предпринимателя из Владикавказа Олега Гусова подали иск на 1,5 млрд рублей к армянской компании ЗАО «Джермук Групп», выпускающей минеральную воду «Джермук». Семья утверждает, что в одной из бутылок оказалась уксусная кислота, ставшая причиной смерти их родственника, сообщает Коммерсант.
Трагедия произошла в феврале 2024 года. Олег Гусов приобрел упаковку из 12 бутылок минералки на рынке «Фарн» во Владикавказе. По словам его дочери Дзерассы, он вскрыл упаковку во дворе дома и попробовал воду из одной из бутылок. Практически сразу он почувствовал сильное недомогание. Позже эксперты установили, что в бутылке находилась уксусная кислота, используемая на заводах для очистки стеклотары.
«Отец резко побежал в дом и упал на ковер… Я видела, как ему стало плохо, и начала звать на помощь», — рассказала Дзерасса.
Господин Гусов скончался 13 февраля в НИИ скорой помощи имени Склифосовского в Москве. Причиной смерти стал экзотоксический шок, вызванный химическими ожогами внутренних органов.
Следствие установило, что вода «Джермук» была привезена из Армении через Грузию во Владикавказ. Водитель, доставивший партию, утверждает, что упаковки были целыми, а при таможенных проверках пломбы не вскрывались. В ходе экспертизы на осколках бутылки обнаружили следы уксусной кислоты.
Семья Гусова оценила моральный и материальный ущерб в 1,5 млрд рублей. В эту сумму включены расходы на санитарную авиацию и лечение. Потерпевшая сторона также требует временно прекратить продажи воды «Джермук» до окончания расследования.