«Արմենիա Էյրվեյզ» ավիաընկերությունը ՀՀ-ում գրանցել է իր երրորդ ինքնաթիռը, բայց ոչ թե մարդատար, այլ բեռնատար: Դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ օդանավերի ռեգիստրում գրանցվել է այս օպերատորի Boeing 737-300SF տիպի բեռնատար օդանավը, որը ստացել է EK-73750 գրանցումը: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի կայքից:
Ավիաընկերությունն ունի ևս 2 հատ Beoing 737-300, որոնք, սակայն, մարդատար են (գրանցումները՝ EK-73730 և EK-73740):
1998 թ. թողարկված բորտը նախկինում շահագործվել է Մալթայում, Իտալիայում, Նոր Զելանդիայում և Բահրեյնում (EK-73730-ն ու EK-73740-ն արտադրվել են 1995 թ.): Ընդ որում՝ օդանավը մինչև 2015 թ. եղել է մարդատար, սակայն հետո ձևափոխվել է բեռնատար տարբերակի: հայտնում է «Հետքը»։
EK-73750-ը մինչև 2024 թ. հոկտեմբերի վերջին Երևան տեղափոխվելը շահագործվել է Բահրեյնի Texel Air ավիաընկերության կողմից: Հայաստանում դրա գրանցումը վավեր է մինչև այս տարվա սեպտեմբերի 5-ը: Օդանավի սեփականատերը, ըստ planespotters.net հարթակի, իռլանդական K2 Aviation Partners լիզինգային ընկերությունն է (նախկինում՝ Kahala Aviation Leasing):
Այսպիսով՝ «Արմենիա Էյրվեյզը» ներկայում միակ հայկական ավիաընկերությունն է, որն ունի թե մարդատար, թե բեռնատար ինքնաթիռնե8, սակայն, այս պահին EK-73750-ը չունի թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ, ինչը նշանակում է, որ առայժմ թռիչքներ կատարելու իրավունք չունի:
EK-73730 և EK-73740 գրանցումներով բորտերին, ապա վերջիններս ներկա պահին իրականացնում են չվերթեր Երևան-Թեհրան-Երևան երթուղով:
Ավիաընկերությունը հիմնադրվել է 2013 թվականին, բայց կոմերցիոն թռիչքները սկսել է միայն 2019-ից: Ընկերության անմիջական սեփականատերը երևանյան «Եվրո Էքսփրես» ՍՊԸ-ն է, որի բաժնետերերն են ՀՀ քաղաքացի Հորմոզ Գոլազիզի Դարբեռուդին (51 %) և Ուզբեկստանի քաղաքացի Զերա Աբլյալիմովան (49 %): Վերջինս նաև ընկերության տնօրենն է:

20 Январь 2025 - 08:44 AMT
Авиакомпания «Армянские авиалинии» зарегистрировала в Армении свой третий самолёт, на этот раз грузовой.
14 декабря 2024г. в реестр воздушных судов Армении был внесён грузовой Boeing 737-300SF с регистрационным номером EK-73750, сообщает сайт Комитета гражданской авиации Армении.
Авиакомпания также владеет двумя пассажирскими Boeing 737-300 с регистрационными номерами EK-73730 и EK-73740.
Boeing 737-300SF, выпущенный в 1998 году, ранее эксплуатировался на Мальте, в Италии, Новой Зеландии и Бахрейне (самолёты EK-73730 и EK-73740 были выпущены в 1995 году). Примечательно, что до 2015 года самолёт был пассажирским, но позже был переоборудован в грузовую версию, сообщает Hetq.
До переброски в Ереван в конце октября 2024 года EK-73750 эксплуатировался бахрейнской авиакомпанией Texel Air. Его регистрация в Армении действительна до 5 сентября этого года. Согласно данным Planespotters.net, самолёт принадлежит ирландской лизинговой компании K2 Aviation Partners (ранее Kahala Aviation Leasing).
На данный момент «Армянские авиалинии» являются единственной армянской авиакомпанией, имеющей как пассажирские, так и грузовые самолёты. Однако EK-73750 пока не имеет сертификата лётной годности, что исключает выполнение полётов.
Самолёты с регистрацией EK-73730 и EK-73740 в настоящее время выполняют рейсы по маршруту Ереван–Тегеран–Ереван.
Основанная в 2013 году, авиакомпания «Армянские авиалинии» начала коммерческие рейсы только в 2019 году. Она принадлежит ереванской компании Euro Express LLC, акционерами которой являются гражданин Армении Хормоз Голагизи Дарберруди (51%) и гражданка Узбекистана Зера Аблялимова (49%), которая также является директором компании.