20 Հունվար 2025 - 10:17 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ–ում ներդրված է պետությունից գողացված գույքերի, միջոցների վերադարձի համակարգ՝ հավելելով, որ այն արդյունավետ է գործում և ապահովում է հանրային շահերի պաշտպանությունը։ Նա այդ մասին խոսել է ֆեյսբուքյան եթերում։
«Շատերդ եք լսել ասացվածքը, որ եթե ուզում ես մարդուն կերակրել, ոչ թե նրան ձուկ տուր, այլ նրան սովորեցրու ձուկ բռնել։ Կառավարությունը հետևել է այս տրամաբանությանը, երբ ներդրել է ապօրինի գույքի վերադարձի համակարգը»,-նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ այս համակարգը նախատեսված է կոռուպցիոն ճանապարհով ձեռք բերված և ապօրինի կերպով սեփականաշնորհված գույքերի վերադարձի համար։ Փաշինյանը շեշտել է, որ օրենքի ուժով այս գույքերը վերադարձվում ՀՀ–ին։ Նա նշել է, որ համակարգն արդեն տվել է իր առաջին արդյունքները։
«Ես առիթ ունեցել եմ ներկայացնելու այն գույքերը, որոնք արդեն իսկ վերադարձվել են Հայաստանի Հանրապետությանը, և ուզում եմ երկու բան արձանագրել: Առաջինը՝ ապօրինի գույքի վերադարձի և ընդհանրապես պետական շահի և համայնքային շահի համակարգով ապօրինի կերպով ձեռք բերված գույքերի վերադարձի համակարգը վերաբերվում է, այո, նախկինում տեղի ունեցած այդ երևույթներին, 2018 թվականի հեղափոխությունից առաջ տեղի ունեցած նմանատիպ երևույթներին, բայց վերաբերվում է նաև հեղափոխությունից հետո տեղի ունեցող, տեղի ունեցած նման հնարավոր դեպքերին և երևույթներին։ Սա արժևորում է ներդրված համակարգը, որովհետև համայնքային ու պետական շահերի պաշտպանության տանիքի ներքո այդ ապօրինի գույքերի միջոցների վերադարձը թիրախավորում է ոչ թե կոնկրետ ժամանակաշրջան, այլ թիրախավորում է կոնկրետ երևույթ»,-ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ ժողովրդից գողացված, ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքը պետք է վերադարձվի պետությանը՝ այսինքն ժողովրդին։
«Եվ ես այսօր ուզում եմ արձանագրել, որ այդ համակարգը ներդրված է, գործում է, ինչի առիթով ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս, որովհետև դա 2018 թվականի հեղափոխության կարևոր խնդիրներից մեկն էր: Եվ ուզում եմ արձանագրել, որ այն ինչ խոստացել էինք, ահա իրականացված է, ներդրված է և այս ներդրված համակարգը հատիկ առ հատիկ վերադարձնելու է ժողովրդից գողացված բոլոր գույքերը»,-եզրափակել է Փաշինյանը։

20 Январь 2025 - 12:00 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в Армении внедрена система возврата украденных активов и средств, подчеркнув, что она эффективно работает и защищает общественные интересы. Об этом он сообщил во время прямого эфира на Facebook.
«Вы наверняка слышали поговорку: "Если хочешь накормить человека, не давай ему рыбу, а научи его ловить рыбу". Правительство руководствовалось этой логикой, внедряя систему возврата незаконно приобретенного имущества», — сказал он.
По словам премьер-министра, данная система предназначена для возврата имущества, полученного коррупционным путем или незаконно приватизированного. Пашинян подчеркнул, что эти активы возвращаются Республике Армения на основании закона, и отметил, что система уже дала первые результаты.
«Я уже представлял имущество, которое было возвращено Республике Армения, и хотел бы зафиксировать два момента. Во-первых, система возврата незаконного имущества, а также общий механизм защиты государственных и общинных интересов касается не только случаев, произошедших до революции 2018 года, но и возможных аналогичных случаев, произошедших после революции. Это придает дополнительную ценность системе, так как она направлена не на конкретный временной период, а на борьбу с определенными незаконными явлениями под защитой государственных и общинных интересов», — пояснил Пашинян.
Он добавил, что «имущество, украденное у народа и приобретенное незаконным путем, должно быть возвращено государству, то есть народу».
«Сегодня я хочу зафиксировать, что эта система внедрена и работает, и поздравить всех нас с этим достижением, поскольку это была одна из важнейших задач революции 2018 года. То, что мы обещали, реализовано, система создана, и она будет шаг за шагом возвращать все украденное у народа имущество», — подытожил Пашинян.