Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը դժգոհություն է արտահայտել խորհրդարանի նիստերի դահլիճում փակցված ՀՀ քարտեզի մակետի վերաբերյալ, որտեղ, ըստ նրա, բացակայում են Արցախն ու մի շարք այլ տարածքներ։
«Հայ ժողովրդի ցավը, բոլորիս ողբերգությունը վերածել են մետաղի ջարդոնի և փակցրել ԱԺ–ի պատին, որպեսզի ավելի ցավեցնեն, նվաստացնեն։ Սա ճակատագրի հեգնանք է, որովհետև այս քարտեզը փակցնելու պարտականությունները դրել են մի մարդու վրա, որը մի քանի տարի առաջ ասում էր, որ Աղդամն իր հայրենիքն է, որ ինքը աղդամցի Ալենն է, ինքը թույլ չի տալու, որ որևէ մեկը գեթ 1 սմ հող հանձնի Արցախից։ Հիմա այսպես կոչված այս քարտեզից ջնջվել է ոչ միայն Աղդամը, այլև մեր հայրենիքի կեսը»,- հայտարարել է Մկրտչյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Իր ելույթից հետո նա Հայաստանի և Արցախի միասնական քարտեզը փակցրել է ԱԺ նախագահության ամբիոնին։ Սակայն որոշ ժամանակ անց պետական պահպանության ծառայողներից մեկը մտել է նիստերի դահլիճ և հեռացրել այդ քարտեզը։
Նիստը վարող ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը, արձագանքելով Մկրտչյանի հայտարարություններին, ընդդիմադիր պատգամավորին մեղադրել է Հայաստանի Հանրապետությունը «մետաղի ջարդոն» անվանելու համար։
«Ըստ իս՝ այս քարտեզը «մետաղի ջարդոն» անվանելն ակնհայտ վիրավորանք է Հայաստանի Հանրապետության հասցեին։ Տիկին Մկրտչյանը ցուցադրեց քարտեզ, որտեղ կապույտով նշված են Լեռնային Ղարաբաղն ու հարակից 7 շրջանները, այնուհետև ասաց, որ սա մեր հայրենիքն է, որը դավաճան իշխանությունները հանձնեցին։ Տիկին Մկրտչյան, ձեր քաղաքական ղեկավարը 10 տարի նախագահ է եղել, ստացվում է, որ այդ ժամանակ բանակցում էր հայրենիքը հանձնելո՞ւ շուրջ։ Սերժ Սարգսյանը հրապարակային իր ելույթներում ասել է, որ ՀՀ–ն պատրաստ էր 5+2 շրջաններից դուրս գալ, այսինքն հայրենիքի՞ց էր դուրս գալիս, ուզում էր հանձնե՞ր հայրենիքը։ Դուք դավաճա՞ն եք, ձեր թիմը դավաճա՞ն է, դուք դավաճանների հավաքածո՞ւ եք»,- ասել է Ռուբինյանը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, անդրադառնալով դահլիճում փակցված մակետին, նշել է, որ այնտեղ պատկերված է այն տարածքը, որը պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը։
2024 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Ալեն Սիմոնյանը սոցիալական ցանցերում լուսանկար էր հրապարակել, որտեղ երևում էր խորհրդարանի նիստերի դահլիճում փակցված քարտեզը։ Այդ քարտեզը, որում բացակայում էին Արցախն ու մի շարք հայկական տարածքներ, նախկինում մի քանի անգամ օգտագործվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթների ընթացքում՝ ընդգծելու համար, թե ինչ է Հայաստանի ներկայիս իրական տարածքը։

Депутат от фракции «Имею честь» Анна Мкртчян выразила недовольство по поводу модели карты Армении, размещённой в зале заседаний Национального собрания. По её словам, на карте отсутствуют Арцах и ряд других территорий.
«Боль армянского народа, нашу общую трагедию превратили в металлический лом и повесили на стену парламента, чтобы ещё сильнее унизить нас. Это горькая ирония, ведь задание повесить эту карту поручили человеку, который несколько лет назад называл Агдам своей родиной, представляясь “агдамцем Аленом”, и клялся, что не отдаст ни одного сантиметра Арцаха. А теперь на так называемой карте нет не только Агдама, но и половины нашей родины», — заявила Мкртчян, пишет Sputnik Армения.
После выступления она прикрепила объединённую карту Армении и Арцаха к трибуне председателя парламента. Однако вскоре сотрудник службы государственной охраны вошёл в зал и удалил эту карту.
Ведущий заседание вице-спикер парламента Рубен Рубинян обвинил Мкртчян в оскорблении Армении за её слова о «металлоломе».
«На мой взгляд, назвать эту карту “металлоломом” — это явное оскорбление Республики Армения. Госпожа Мкртчян показала карту, где синим цветом отмечены Нагорный Карабах и прилегающие 7 районов, а затем заявила, что это наша родина, которую предательская власть сдала. Госпожа Мкртчян, ваш политический лидер был президентом 10 лет. Получается, он вёл переговоры о сдаче родины? Серж Саргсян публично говорил, что Армения была готова уйти из 5+2 районов. То есть он сдавал родину? Значит, он предатель? А ваша команда — сборище предателей?» — заявил Рубинян.
Спикер парламента Ален Симонян, комментируя макет, размещённый в зале, отметил, что он отображает территорию, принадлежащую Республике Армения.
29 декабря 2024 года Ален Симонян опубликовал в соцсетях фотографию карты, размещённой в зале заседаний парламента. Эта карта, на которой отсутствуют Арцах и некоторые другие армянские территории, ранее использовалась в нескольких выступлениях премьер-министра Никола Пашиняна для подчёркивания текущих территориальных реалий Армении.