ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը հայտնել է, որ վարչապետի պաշտոնին հավակնելու ցանկություն չունի։ Նրա խոսքերով՝ երբեք չի ունեցել քաղաքական կարիերայի ձգտում, և նույնիսկ պատգամավորական գործունեությունը նրա համար եղել է անսպասելի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Երբեք հավակնություն չեմ ունեցել պատգամավոր լինելու, բայց մեր երկրում դեպքերն այնպես զարգացան ու եղան գործընթացներ, որոնցից ես չէի կարող դուրս մնալ։ Ինձ համար անձնական տեսանկյունից շատ ավելի հաճելի ու հեշտ կլիներ ոչ մի բանի մեջ չլինել, ինձ համար ապրել իմ կյանքը, բայց գործընթացներն այնպես զարգացան, որ ուղղակի չէի կարող հեռու մնալ այս ամենից։ Այնպես որ, չգիտեմ՝ հետագայում դեպքերն ինչպես կզարգանան, բայց, ամենայն անկեղծությամբ, ես նման հավակնություն չունեմ։ Եթե ինձ մի քանի տարի առաջ հարցնեիք՝ պատգամավոր կլինեմ, թե ոչ, ես կբացառեի։ Երբեք մի ասա երբեք»,- ասել է Քոչարյանը։
Անդրադառնալով ՌԴ-ի կողմից հնարավոր աջակցության հարցին՝ պատգամավորը նշել է. «Ես չեմ կարծում, որ որևէ երկրի դաբրոյով պետք է այստեղ որոշվեն քաղաքական գործընթացները»։
Անդրադառնալով լրագրողի դիտարկմանը, թե երկար տարիներ նման կերպ է եղել՝ Լևոն Քոչարյանը չի համաձայնել այդ պնդման հետ։

20 Январь 2025 - 13:49 AMT
Депутат фракции НС «Армения» Левон Кочарян заявил, что не имеет желания претендовать на пост премьер-министра. По его словам, он никогда не стремился к политической карьере, а работа в качестве депутата стала для него неожиданностью, сообщает «Пастинфо».
«Я никогда не стремился стать депутатом, но события в нашей стране развивались таким образом, что я не мог остаться в стороне. С личной точки зрения мне было бы намного приятнее и легче держаться в стороне, жить своей жизнью, но процессы развивались так, что я просто не мог оставаться в стороне от всего этого. Так что я не знаю, как события будут развиваться в будущем, но, честно говоря, у меня нет таких амбиций. Если бы вы спросили меня несколько лет назад, стану ли я депутатом, я бы категорически это исключил. Никогда не говори никогда», — заявил Кочарян.
Отвечая на вопрос о возможной поддержке со стороны России, депутат отметил: «Я не считаю, что политические процессы здесь должны определяться с одобрения какой-либо страны».
Отвечая на замечание журналиста о том, что на протяжении многих лет это было так, Левон Кочарян не согласился с данным утверждением.