ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադառնալով Բաքվում ընթացող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների դատավարությանը, ասել է, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի քաղաքական և քարոզչական նոր «քեյսեր» ստանալ, որոնք հետագայում կօգտագործի Հայաստանի դեմ։
Աբրահամյանը հավելել է, որ պատահական չէր ԼՂՀ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի «ցուցմունքի» հրապարակումը, որտեղ նա, ըստ ադրբեջանական կողմի, իբր ասել է, որ 2020 թվականին Գյանջայի հրթիռակոծման հրաման չի տվել, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ այդ դատական գործընթացները զուրկ են արդարությունից, ինչը, ըստ Աբրահամյանի, ապացուցվում է Ռուբեն Վարդանյանի վերջին ուղերձով,
«Խնդիրը ոչ թե Ադրբեջանում հայտնված անձինք են, այլ այն, որ այդ գործն օգտագործվում է Հայաստանի դեմ նոր ագրեսիայի ձևավորման համար»,– նշել է նա։
Հունվարի 17-ին Ադրբեջանում մեկնարկել են Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործով դատական լսումները։ Մեղադրյալների շարքում են Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, Պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը և Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացվել է առանձին վարույթի մեջ։ Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 16-ին իր ուղերձում նշել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

20 Январь 2025 - 13:51 AMT
Секретарь фракции «Имею честь» Национального собрания Тигран Абрамян, комментируя судебные процессы против бывших военно-политических лидеров Арцаха в Баку, заявил, что Азербайджан стремится сформировать новые политические и пропагандистские «дела», которые впоследствии будут использованы против Армении.
Абрамян подчеркнул, что публикация предполагаемых показаний бывшего президента Арцаха Араика Арутюняна была не случайной. Согласно утверждениям азербайджанской стороны, Арутюнян заявил, что он не отдавал приказ о ракетных ударах по Гяндже в 2020 году. Об этом сообщает «Спутник Армения».
Он отметил, что эти судебные процессы лишены справедливости, что, по мнению Абрамяна, подтверждается недавним заявлением Рубена Варданяна.
«Проблема заключается не в людях, находящихся в плену в Азербайджане, а в том, что эти дела используются для оправдания новой агрессии против Армении», — заявил он.
17 января в Азербайджане начались судебные слушания по делу бывших военно-политических лидеров Арцаха. Среди обвиняемых бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян; бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян; бывший заместитель командующего Давид Манукян; бывший министр иностранных дел Давид Бабаян и председатель Национального собрания Давид Ишханян.
Дело Рубена Варданяна выделено в отдельное производство. 16 января Варданян заявил, что с момента ареста он не давал никаких показаний, кроме своего имени и фамилии. Он добавил, что все протоколы с его подписью являются фальшивыми, и подтвердил, что на него, его адвоката и переводчика оказывалось давление.