21 Հունվար 2025 - 09:30 AMT
Աբրահամյան․ Հարությունյանից ցուցմունքներ կորզելով՝ Բաքուն խնդիր է դրել «բացահայտել» Գյանջայի հրթիռակոծության հրաման տվողին
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ԼՂՀ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանից ցուցմունքներ կորզելով՝ Բաքուն նպատակ է դրել բացահայտել Գյանջայի հրթիռակոծության հրաման տվողին, որը հետևողականորեն «կարվում» է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վրա։ Բաքվում ընթացող դատավարության «մեխն» Ադրբեջանի համար` Հայաստանին ագրեսոր, օկուպանտ, էթնիկ զտումներ իրականացնող երկիր հռչակելն է: Նա նշել է՝ «ՀՀ իշխանության լռության պայմաններում մեր «երկրի վզին» ինչ էլ ուզենան` կփաթաթեն»:
«Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը կենտրոնացել Գյանջայի ուղղությամբ հրթիռակոծությանն ու, մասնավորապես, Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանից ցուցմունքներ կորզելուն կամ նկարելուն:
Ադրբեջանական քարոզչական ակնարկներից ակնհայտ է, որ խնդիր է դրված Գյանջայի հրթիռակոծության հրաման տվողի «բացահայտմանը», որն էլ հետևողականորեն «կարվում» է Նիկոլ Փաշինյանի վրա:
Ավելին, Ադրբեջանից ակնարկներ կան, որ եթե այդ հանգամանք ապացուցվի, իսկ Բաքվի դատարանում, ինչ էլ ուզեն կկեղծեն, ապա դա լեգիտիմ իրավունք կվերապահի Ադրբեջանին, որպեսզի ռազմական գործողություններ նախաձեռնի Հայաստանի դեմ:
Այն, որ այդ «ցուցմունքն» արդեն ունեն` հստակ է, այստեղ հարցն այն է, թե դա Հայաստանի դեմ ինչպես կօգտագործեն կամ շանտաժային քաղաքականությունում ինչ նոր նյուանսներ կմտցնեն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 21–ին Բաքվի զինդատարանում կշարունակվի Արցախի նախկին ղեկավարների շինծու դատավարության նախապատրաստական նիստը, որը վարում է դատավոր Զեյնալ Աղաևը։ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործով նախնական նիստը կշարունակվի հունվարի 27-ին։

Секретарь фракции «Имею честь» в Национальном Собрании Армении Тигран Абрамян написал на своей странице в Facebook, что, извлекая показания у бывшего президента Арцаха Араика Арутюняна, Азербайджан стремится выявить виновного в отдаче приказа о ракетных ударах по Гяндже, последовательно обвиняя премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Суть судебного процесса в Баку для Азербайджана заключается в том, чтобы объявить Армению агрессором, оккупантом и страной, осуществляющей этнические чистки. На фоне молчания властей Армении Азербайджан сможет навязать любое обвинение», — отметил Абрамян.
«Почему Азербайджан сосредоточился на ракетных обстрелах Гянджи и на том, чтобы извлечь или сфальсифицировать показания Арутюняна?
Из азербайджанской пропаганды очевидно, что их цель — «выявить» виновного в приказе на ракетные удары по Гяндже, и эта роль упорно приписывается Пашиняну.
Кроме того, Азербайджан намекает, что если это обстоятельство будет «доказано» в их судах, где возможно любое фабрикование, то это даст им «легитимное право» начать военные действия против Армении.»
«Ясно, что эти “показания” уже получены. Вопрос в том, как их используют против Армении и какие новые нюансы это внесет в их политику шантажа», — добавил Абрамян.
21 января в военном суде Баку продолжится подготовительное заседание по сфабрикованному делу против бывших лидеров Арцаха, которое ведет судья Зейнал Агаев. Предварительное заседание по делу бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна назначено на 27 января.
В своем обращении 16 января Рубен Варданян отметил, что с момента ареста он не давал никаких показаний, кроме своего имени. Он подчеркнул, что все протоколы, якобы подписанные им, сфальсифицированы, и подтвердил, что он, его адвокат и переводчик подвергались давлению.