21 Հունվար 2025 - 12:29 AMT
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Եվրամիությանը միանալու գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծն առաջ է քաշված բացառապես քաղաքացիական հասարակության կողմից և պետական կառույցների հետ առնչություն չունի։ Նա այդ մասին ասել է Մոսկվայում՝ իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նա հավելել է, որ օրինագիծը կոնկրետ ժամկետներ կամ մեխանիզմներ չի պարունակում։
«Օրինագիծը հրապարակային փաստաթուղթ է։ Կարող եք ծանոթանալ, եթե դեռ չեք ծանոթացել․ այնտեղ ոչ ժամկետների, ոչ էլ հատուկ մեխանիզմների մասին խոսք չկա։ Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ սա քաղաքացիական հասարակության նախաձեռնությունն է։ Կազմակերպությունները հավաքել են անհրաժեշտ 50 հազար ձայն՝ ինչպես նախատեսում է Հայաստանի սահմանադրությունը։ Եվ այժմ այս նախաձեռնությունն ավտոմատ կերպով վերածվել է օրինագծի և ներկայացվելու է խորհրդարանի քվեարկությանը»,– հայտարարել է Միրզոյանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Միրզոյանը մանրամասնել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել օրինագծին, և մեծ հավանականություն կա, որ այն կստանա իշխող կոալիցիայի աջակցությունը։ Այնուամենայնիվ, հետագա քայլերը դեռ որոշված չեն։
«Օրինագծին վերաբերող ամեն ինչ այսքանով ավարտվում է։ Ի՞նչ կլինի հետո, հետո կորոշենք։ Օրինագիծը ոչ մի այլ բան չի ենթադրում»,–հավելել է նախարարը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подчеркнул, что обсуждаемый законопроект о начале процесса интеграции Армении в Европейский Союз исходит исключительно от гражданского общества, а не от государственных структур.
«Законопроект — это публичный документ. Вы можете посмотреть, если не смотрели: там ни о каких сроках, ни о каких конкретных механизмах речи не идет. Хочу напомнить, что это инициатива гражданского общества. Организации собрали нужные 50 тысяч голосов, как предписывает конституция Армении. И сейчас эта инициатива уже автоматически превратилась в законопроект и будет выставлена на голосование в парламенте», — заявил Мирзоян на пресс-конференции в Москве, проходившей совместно с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, сообщает РИА Новости.
Мирзоян уточнил, что правительство Армении поддержало данный законопроект, и существует высокая вероятность его принятия правящей парламентской коалицией. Однако дальнейшие шаги пока не определены.
«На этом пока всё, что касается закона. Дальше что будет, будем разбираться потом. Этим законом ничего другого не предполагается», — добавил министр.