21 Հունվար 2025 - 14:12 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը, անդրադարձել է տրանսպորտի թանկացման դեմ նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի բոյկոտի կոչին՝ նշելով, որ հնչում են 12 տարվա վաղեմության կոչեր։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նշել է, որ իր «կրթվելը նորաձև է» արշավի հիմնական ուղերձը տեղում չդոփելու անհրաժեշտությունն է։
«Առաջին երկու լուսանկարում 2013 թվականի հուլիս ամսվա հայկական մամուլի հրապարակումներն են։ Հաջորդ երկու լուսանկարում 2025 թվականի հունվար ամսվա հայկական մամուլի հրապարակումներն են։
«Ժպտալով վճարում ենք 100 դրամ և իջնում»,- կոչ է արվում 2013 թվականի հուլիսին։
«Մենք նաև որոշել ենք բոյկոտի ձևը՝ դնում ենք 100 դրամ ու անցնում»,- ասվում է 12 տարի անց՝ այսօր։
#կրթվելընորաձևէ արշավի նպատակը սովորելն է տասնամյակներով տեղում չդոփել։
Որպեսզի քաղաքական գործիչը կամ դրան հավակնողը տեղում չդոփի և տասնամյա հնության բառամթերքով չխոսի։ Որպեսզի լրատվամիջոցները տեղում չդոփեն և տասնամյա հնության հմտություններով չաշխատեն, երբ նյութերի ամսաթվերին չնայելու դեպքում չես էլ կռահի, որ դրանց միջև մեկ տասնամյակ կա։
Որպեսզի պատկան մարմինները տեղում չդոփեն և նույն մարտահրավերին նույն կերպ չարձագանքեն։ Կամ առհասարակ՝ բոլոր մարտահրավերներին նույն կերպ չարձագանքեն, և վերջապես, որպեսզի մեր սոցիալական վիճակը տեղում չդոփի, և տասնամյակները գլորվելով չանցնեն, իսկ 100 դրամը անխախտ և աներեր մնա իր դիրքում․
Մենք պետք է միասին սովորենք տեղում չդոփել, սովորենք սովորել, սովորենք ժամանակի հետ քայլել, սովորենք հարստանալ և հարստացնել, սովորենք փոխվել, սովորենք քարտով վճարել, սովորենք հայտարարագիր լրացնել, սովորենք իրար օգնել, սովորենք խուճապի չմատնվել, սովորենք լավ ապրել, սովորենք լավ ապրելու համար վճարել»,- գրել է Աննա Հակոբյանը։

21 Январь 2025 - 14:37 AMT
Супруга премьер-министра Армении Никола Пашиняна, Анна Акопян, прокомментировала призыв бывшего мэра Еревана Айка Марутяна бойкотировать повышение тарифов на транспорт, отметив, что это звучит как призывы 12-летней давности. Свою позицию она изложила на своей странице в Facebook.
Акопян подчеркнула, что главная идея ее кампании «Учиться модно» – необходимость прогресса и недопустимость застоя.
«На первых двух фото – публикации армянских СМИ за июль 2013 года. На следующих двух – публикации за январь 2025 года.
«Улыбаясь, платим 100 драмов и уходим», – говорилось в июле 2013 года.
«Мы также определили форму бойкота: кладем 100 драмов и уходим», – говорится через 12 лет, сегодня.
Цель кампании #учитьсямодно – научить нас избегать застоя десятилетиями.
Чтобы политики и те, кто претендует на эту роль, не топтались на месте и не использовали риторику десятилетней давности. Чтобы СМИ не стояли на месте и работали современно, помогая читателю без труда определить временной промежуток событий. Чтобы ответственные органы не реагировали на вызовы одними и теми же методами, не говоря уже о том, чтобы все вызовы решались одинаково.
И, наконец, чтобы наши социальные условия не оставались в застое, чтобы десятилетия не проходили без прогресса, а тариф в 100 драмов не оставался неизменной величиной:
Мы должны вместе научиться двигаться вперед, учиться, идти в ногу со временем, богатеть и помогать обогащаться другим, адаптироваться, оплачивать проезд картой, заполнять декларации, помогать друг другу, избегать паники, жить хорошо и платить за это», – написала Анна Акопян.
С 1 февраля вступает в силу новая система тарифов на общественный транспорт. Мэрия заявила, что будет доступно 4 способа оплаты: транспортная карта, QR-код, мобильное приложение и банковская карта.
Бывший мэр Еревана Айк Марутян, выступающий за бойкот повышения тарифов с 1 февраля, заявил, что нет законодательного положения, предусматривающего штраф в размере 50 000 драмов за неоплату повышенного тарифа.