22 Հունվար 2025 - 13:08 AMT
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ նախարարությունը դիմել է հայտնի ռեփեր Սնուփ Դոգի համերգի գումարի վերադարձի պահանջով։
Նա նշել է, որ նախարարությունն այս պահին սպասում է կազմակերպիչների արձագանքին, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Այդ իմաստով մեր գործողությունները պարզ են՝ պայմանագրի դրույթներից ելնելով՝ նախատեսում ենք, որ գումարի վերադարձ պետք է լինի։ Համերգը պատրաստված է, և սա որևէ մեկի դիտավորությունը չէ, բայց ստեղծված հանգամանքները բերել են այնպիսի իրավիճակի, որ 2024-ին էլ հնարավոր չի եղել համերգը կազմակերպել»,–ասել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ կազմակերպության ջանքերը չեն հասել արդյունքի և, հետևաբար, պետք է գումարը հետ վերադարձվի։
«Կարծում եմ՝ առաջիկա օրերին արձագանք կունենանք և ամեն ինչ պարզ կլինի»,- ասել է Անդրեասյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը ռեփեր Սնուփ Դոգի՝ դեռևս 2023-ի սեպտեմբերին նախատեսված և չկայացած համերգի ֆինանսավորման վերաբերյալ վարույթ է հարուցել առերևույթ արգելված պետական օժանդակության հատկանիշներով։ ՄՊՀ–ն արձանագրել է, որ Սնուփ Դոգի հայաստանյան համերգը կազմակերպելու նպատակով «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը օժանդակություն տրամադրման հարցում դրսևորվել է ընտրողականություն, քանի որ ծրագրի իրականացումը վստահված է մեկ տնտեսավարողի՝ առանց մրցույթի:
ՀՀ կառավարության 2023 թ. օգոստոսի 11–ի որոշմամբ` «Համաշխարհային աստղի հայաստանյան հյուրախաղեր» երաժշտական նախագծի շրջանակում Սնուպ Դոգի հայաստանյան համերգը կազմակերպելու նպատակով «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը տրամադրվել է 2 մլրդ 318 մլն 596 800 դրամ։ ԿԳՄՍՆ-ի և ընկերության միջև կնքված պայմանագրով գումարը տրամադրվել է դրամաշնորհի տեսքով։ Այդ գումարն օգոստոսի 25-ին ամբողջությամբ վճարվել է։ Սնուփ Դոգը գումարը չի վերադարձրել։ Ռեփերի հոնորարը կազմում է 1.8 մլն դոլար։

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян заявила в беседе с журналистами, что министерство направило запрос на возврат средств за несостоявшийся концерт известного рэпера Снуп Догга.
Она отметила, что министерство в данный момент ожидает ответа от организаторов, сообщает Aysor.am.
«В этом смысле наши действия ясны — на основе условий контракта мы ожидаем, что средства должны быть возвращены. Концерт был запланирован, и это не было чьей-то умышленной ошибкой, но сложившиеся обстоятельства привели к ситуации, когда провести концерт в 2024 году также оказалось невозможным», — сказала она.
Министр добавила, что усилия организаторов не принесли результата, поэтому средства должны быть возвращены.
«Думаю, в ближайшие дни мы получим ответ, и все станет ясно», — заключила Андреасян.
Ранее стало известно, что Комиссия по защите конкуренции инициировала разбирательство в связи с финансированием концерта Снуп Догга, который планировался на сентябрь 2023 года, но не состоялся. Комиссия зафиксировала признаки запрещенной государственной помощи, заявив, что выделение средств компании "Doping Space" для организации концерта носило избирательный характер, поскольку проект был поручен одной компании без проведения тендера.
Согласно постановлению правительства от 11 августа 2023 года, 2 318 596 800 драмов было выделено компании "Doping Space" в рамках музыкального проекта «Гастроли мировой звезды в Армении» для организации концерта Снуп Догга. По договору между министерством и компанией, сумма была предоставлена в виде гранта и полностью выплачена 25 августа. Снуп Догг не вернул средства, а его гонорар составляет 1,8 миллиона долларов.