22 Հունվար 2025 - 14:29 AMT
Ազգային ժողովը վերջնականապես ընդունել է օրենք, որով Օպերայի և բալետի թատրոնի, ինչպես նաև մի շարք այլ մշակութային հաստատությունների անվանումներից հանվել է «ազգային» բառը։ Նախագծին կողմ է քվեարկել 65 պատգամավոր, 31-ը՝ դեմ, իսկ 1-ը՝ ձեռնպահ։
Օրենքի համաձայն՝ «ազգային» բառը փոխարինվելու է «համապետականով»՝ ընդգծելով այդ կառույցների դերը երկրի մշակութային կյանքում։
Քննարկման ժամանակ ԿԳՄՍ փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը ասել էր․ «Եթե այս նախագիծը հավանության արժանանա, ապա Հայաստանի Հանրապետությունը առաջին անգամ կունենա մշակույթի ոլորտում դինամիկ և բովանդակալից օրենք՝ ուղղված մշակութային կյանքը զարգացնելուն»,
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը շեշտել էր, որ մշակութային կառույցների նոր դասակարգումը կնախատեսի նրանց պարտավորություններն ու դերը հայկական մշակույթը տարածելու գործում։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ մշակութային հաստատությունների աշխատակիցների համար պարգևատրման նոր կարգ է նախատեսվում, ինչի շնորհիվ Օպերայում և տիկնիկային թատրոնում միջին աշխատավարձն արդեն հասել է 300,000-600,000 դրամի։
Դեռ 2024 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ կառավարությունը առաջարկել էր մշակութային հաստատությունների անվանումներում «ազգային» բառը փոխարինել «պետականով»՝ պետություն և պետականություն բառերի կարևորությունն արժևորելու համար։ Դանիել Դանիելյանը նշել էր, որ եթե որևէ թատրոն ունի պետական կարգավիճակ, ապա դրա գործունեությունը պետք է համապետական բնույթ կրի։

Национальное собрание Армении окончательно приняло закон, согласно которому из названий театра оперы и балета и ряда других культурных учреждений убирается слово «национальный» и заменяется на «республиканский». Законопроект был принят 65 голосами «за», 31 — «против» и 1 — «воздержался».
Согласно закону, замена слова «национальный» на «республиканский» подчеркивает важность этих учреждений в культурной жизни страны.
Во время обсуждения заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Даниел Даниелян отметил: «Если этот проект будет одобрен, Армения впервые получит динамичный и содержательный закон в области культуры, направленный на развитие культурной жизни».
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян подчеркнул, что новая классификация культурных учреждений определяет их обязанности и роль в распространении армянской культуры. Он также сообщил, что введён новый порядок вознаграждения работников культурной сферы, благодаря которому средняя зарплата в театре оперы и театре кукол уже составляет от 300,000 до 600,000 драмов.
Ещё в сентябре 2024 года правительство Армении предложило заменить слово «национальный» на «государственный» в названиях культурных учреждений, чтобы подчеркнуть важность государства и государственности. Даниел Даниелян отметил, что учреждения, имеющие государственный статус, должны выполнять общереспубликанскую функцию.