23 January 2025 - 06:13 AMT
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է ԱՄՆ-ի հետ ստորագրված ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթին՝ շեշտելով, որ այն չի կարող դիտարկվել որպես փրկության միջոց:
«ԱՄՆ հետ ստորագրված փաստաթղթով փրկիչներ չենք գտել»,– ասել է նա:
Նախարարը նշել է, որ այս փաստաթուղթը հասարակական արձագանքներում դարձել է մանիպուլյացիաների առարկա, որոնք հաճախ նկատելի չեն անզեն աչքով:
«Մի խումբ մարդիկ ասացին, թե վերջ՝ փրկվեցինք։ Ժողովուրդ ջան, չփրկվեցինք ու ընդհանրապես պետք չէ փրկիչներ ման գալ։ Ինչպես առաջ պետք չէր փրկիչներ ման գալ հյուսիսում, այնպես էլ հիմա պետք չէ փրկիչներ փնտրել հյուսիսում, հարավում, արևելքում, արևմուտքում կամ որևէ տեղ։ Եթե մենք փրկվելու ձև ունենք, մենք ինքներս այնպես պետք է անենք, որ և փրկվենք, և զարգանանք, և ամրանանք»,– նշել է նախարարը:
Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն տարիներ շարունակ ռազմավարական երկխոսություն են ունեցել, որը իրականացվել է հանձնաժողովի միջոցով: Նա հավելել է, որ նոր փաստաթուղթը այդ հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու արդյունք է:
Նախարարը հերքել է այն պնդումները, թե փաստաթուղթը ռազմական դաշինք է, և անլուրջ է համարել այն տեսակետները, թե Մոսկվան և Թեհրանը կպատժեն Հայաստանը այդ փաստաթղթի համար:
«Մենք առաջնորդվում ենք բացառապես ՀՀ շահով։ Մենք սուվերեն երկիր ենք և բոլոր երկրների հետ էլ ուզում ենք զարգացնել մեր հարաբերությունները ու մենք ենք որոշում՝ ում հետ և ինչքան։ Ում հետ էլ ունենք վատ հարաբերություններ, փորձում ենք կարգավորել՝ կրկին առաջնորդվելով ՀՀ-ի շահով»,– ասել է Միրզոյանը:

Министр иностранных дел Арарат Мирзоян в ходе правительственного часа в Национальном собрании затронул тему стратегического партнерства с США, подчеркнув, что данный документ нельзя рассматривать как средство спасения.
«Спасителей в документе, подписанном с США, мы не нашли», – заявил он.
Министр отметил, что документ стал объектом общественных манипуляций, которые часто остаются незаметными невооруженным глазом.
«Некоторые заявили: "Вот и всё, мы спасены". Дорогие люди, мы не спасены, и вовсе не нужно искать спасителей. Как раньше не стоило искать спасителей на севере, так и сейчас не нужно искать их на севере, юге, востоке, западе или где-либо ещё. Если у нас есть путь к спасению, мы сами должны сделать всё, чтобы не только спастись, но и укрепиться, и развиваться», – сказал Мирзоян.
По словам министра, Армения и США многие годы ведут стратегический диалог, который осуществляется через комиссию. Новый документ, добавил он, стал результатом повышения этих отношений на новый уровень.
Мирзоян опроверг заявления о том, что документ является военным союзом, и назвал несерьезными мнения о том, что Москва или Тегеран накажут Армению за его подписание.
«Мы руководствуемся исключительно интересами Республики Армения. Мы – суверенное государство и хотим развивать отношения со всеми странами. Мы сами решаем, с кем и насколько. Даже с теми странами, с которыми у нас плохие отношения, мы пытаемся наладить их, снова исходя из интересов Армении», – заявил Мирзоян.
*14 января министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Энтони Блинкен подписали в Вашингтоне документ о стратегическом партнерстве, укрепляющий сотрудничество между двумя странами.
В своей речи на церемонии подписания Блинкен сообщил, что в ближайшие недели в Армению прибудет команда США по вопросам таможенной и пограничной безопасности для работы с местными партнерами над развитием возможностей в сфере пограничной безопасности.*