23 Հունվար 2025 - 06:44 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 22–ին ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնել է, թե ինչու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատումը շարունակվում հյուսիսային հատվածից:
Նա հավելել է, որ հյուսիսային հատվածից սահմանազատման շարունակելու որոշումը հիմնավորված է, քանի որ այդ հատվածում արդեն կան մի քանի հատվածական սահմանազատումներ:
«Կիրանցի հատվածի մի մասն է սահմանազատված: Ունենք սահմանազատված կտորներ, որոնք անվտանգության երաշխիք են: Մենք ուզում ենք այդ կտորները դարձնել մոնոլիտ, ամբողջական, որ հատվածական չլինի»,– նշել է նա:
Արձագանքելով ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի այն դիտարկմանը, որ ավելի տրամաբանական կլիներ սահմանազատման աշխատանքները սկսել հարավային հատվածից՝ նա ասել է, որ չի կարելի որևէ տարբերակ որակել վատը:
«Բայց ՀՀ պետական սահմանի այնպիսի հատված չկա, որ մենք ասենք՝ չենք սահմանազատում, մեզ սահմանի ուրիշի հատված է պետք»,– ասել է նա:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 22 января в ходе парламентской сессии вопросов и ответов объяснил, почему процесс демаркации границы между Арменией и Азербайджаном продолжается с северного участка.
Он отметил, что решение о продолжении демаркации с севера обосновано, поскольку в этом районе уже имеются несколько размеченных участков.
«Часть участка в районе Киранаца уже размечена. У нас есть размеченные сегменты, которые являются гарантом безопасности. Наша цель — сделать эти сегменты монолитными, целостными, чтобы они не оставались разрозненными», — заявил он.
Отвечая на замечание депутата оппозиционной фракции «Армения» Артура Хачатряна о том, что было бы логичнее начать с южного участка, Пашинян подчеркнул, что нельзя отвергать ни один из подходов.
«Нет такого участка государственной границы Армении, где мы можем сказать: “Мы не будем проводить здесь демаркацию, а нам нужен другой участок границы”», — добавил он.
16 января МИД Армении объявил, что Армения и Азербайджан достигли соглашения о новом этапе демаркации границы. Согласно договорённости, работы начнутся с северного участка, с точки пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии, и будут продолжены в южном направлении до границы с Ираном.