Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի ընթացքը՝ շեշտելով ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովումը՝ ընդգծելով ՆԱՏՕ-ի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։
Փաշինյանը նաև ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ շեշտելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակմանը՝ նախագծում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները՝ կարևորելով երկկողմ օրակարգի արդյունավետ իրականացումը։
Մարկ Ռյուտեն անդրադարձել է hանդիպմանը X-ի իր էջում՝ նշելով, որ լավ քննարկում է ունեցելՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Դավոսում՝ ՆԱՏՕ-Հայաստան երկխոսությունը և համագործակցությունը շարունակելու մասին։

24 Январь 2025 - 07:39 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе встречи с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте на Всемирном экономическом форуме в Давосе представил ход мирного процесса с Азербайджаном. Он подчеркнул приверженность армянского правительства повестке мира.
Генеральный секретарь НАТО отметил важность обеспечения мира и стабильности в регионе, подтвердив поддержку НАТО суверенитета Армении, территориальной целостности и усилий по установлению мира.
Пашинян также рассказал о правительственной инициативе Армении «Перекресток мира», подчеркнув готовность армянской стороны разблокировать региональные транспортные маршруты на основе принципов, закрепленных в проекте.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы развития сотрудничества между Арменией и НАТО, подчеркнув важность эффективной реализации двусторонней повестки.
Марк Рютте прокомментировал встречу на своей платформе X, отметив, что провел продуктивное обсуждение с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Давосе по вопросам продолжения диалога и сотрудничества между НАТО и Арменией.