ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Երևանում ընթացող «Միասին հանուն խաղաղության և ժողովրդավարության» պանելային քննարկմանը, որը կազմակերպվել էր Հյուսիսային Եվրոպայի և Բալթյան երկրների խորհրդարանների պատվիրակության այցի շրջանակներում, անդրադարձել է տարածաշրջանային համագործակցության և խաղաղության հաստատման հիմնախնդիրներին։
Նա վստահեցրել է, որ խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է երկխոսություն և համագործակցություն հարևան երկրների հետ՝ ժողովրդավարության հիմնարար արժեքների պահպանմամբ։ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ։ Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայի հետ ընթացող երկխոսությունն այժմ բավականին ակտիվ է, թեև դեռևս շոշափելի արդյունքներ չկան։
Ադրբեջանի հետ բանակցությունների մասին խոսելով՝ նախարարը նշել է, որ կողմերը համաձայնեցրել են խաղաղության պայմանագրի 15 հոդված 17-ից՝ մնացած հարցերի շուրջ բանակցությունները շարունակելու պատրաստակամությամբ։
«Վարչապետ Փաշինյանը բազմիցս արտահայտել է Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունն օր առաջ, կամ եթե կուզեք, րոպե առաջ ամբողջացնելու պայմանագրի տեքստը և ստորագրելու այն։ Ցավոք, չեմ կարող ասել, որ նույն կառուցողական մոտեցումը և պատրաստակամությունը տեսնում ենք մեր հարևաններից»,– նշել է նա։
ԱԳ նախարարը կարևորել է համագործակցությունը և հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին՝ շեշտելով, որ «խաղաղությունն այլընտրանք չունի»։
Իր ելույթում Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ համագործակցության խորացման կարևորությունը՝ ընդգծելով ժողովրդավարական արժեքների տարածման և գլոբալ ռիսկերի հաղթահարման նշանակությունը։ Նրա խոսքով՝ «Նորդիկ-բալթյան երկրները ժողովրդավարական ինստիտուտների կայունության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջատար օրինակ են»։
«Ցանկանում եմ նշել այն պատճառները, որոնց համար Հայաստանը շահագրգռված է էապես խորացնել համագործակցությունը Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ: Այդ պատճառները շատ թափանցիկ են, շատ պարզ, ինչ-որ մեկը կարող է ասել շահադիտական: Եվ, այնուամենայնիվ, այդ պատճառները հետևյալն են. իմ խորին համոզմամբ՝ Նորդիկ-բալթյան երկրներն այն երկրներն են կամ այն երկրների շարքում են, որտեղ ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամենաուժեղն են, ամենաինստիտուցիոնալն են, ինչպես նաև պաշտպանվածը, կայացածը, որտեղ մարդու իրավունքներն ամենապաշտպանվածն են, իսկ հասարակություններն ամուր կանգնած են ժողովրդավարության և ազատության արժեքների վրա և որտեղ հասարակությունները հասկանում են այն վտանգներն ու ռիսկերը, որոնց առջև գլոբալ ժողովրդավարությունն այսօր կանգնած է: Սա մի շերտն է»,– հավելել է նա։
ԱԳ նախարարը անդրադարձել է նաև Հայաստանի ներկա իրավիճակին՝ նշելով, որ այսօր երկիրը ձևավորվում է ժողովրդավարական սկզբունքներով և ձգտում է կայուն խաղաղության։
«Առաջին հերթին, այսօրվա Հայաստանը ժողովրդավարություն է և երկրորդ հերթին` անփորձ, անշուշտ, դեռևս բազմաթիվ անելիքների, սխալների առջև կանգնած, իր սխալներից սովորելու մեծ ճանապարհի առջև կանգնած, բայց արդեն ժողովրդավարություն: Մի հասարակություն, որը վերջնականապես ապացուցել է, առիթ է ունեցել ապացուցելու ժողովրդավարությանն իր նվիրումը: Եվ պարադոքսալ կերպով, այն ժամանակ, երբ Հայաստանը փորձում էր պաշտպանել ժողովրդավարությունը, ժողովրդավարությունն էր հենց այն գործիքը, որը եկավ պաշտպանելու Հայաստանը»,– ասել է Միրզոյանը։

24 Январь 2025 - 07:38 AMT
Глава МИД Арарат Мирзоян на панельной дискуссии «Вместе за мир и демократию» в Ереване, организованной в рамках визита делегации парламентов Северной Европы и Балтии, обсудил вопросы регионального сотрудничества и установления мира.
Он отметил, что диалог и сотрудничество с соседними странами являются ключевыми для достижения мира при сохранении фундаментальных ценностей демократии. Мирзоян заявил, что Армения готова предпринять шаги для нормализации отношений с Турцией и Азербайджаном. Он добавил, что диалог с Турцией сейчас достаточно активен, но ощутимых результатов пока нет.
Касаясь переговоров с Азербайджаном, министр сообщил, что стороны согласовали 15 из 17 статей мирного договора и выразили готовность продолжить обсуждение оставшихся вопросов.
«Премьер-министр Пашинян неоднократно заявлял о готовности Армении как можно скорее завершить текст договора и подписать его, будь то сегодня или прямо сейчас. К сожалению, я не могу сказать, что мы видим тот же конструктивный подход и готовность со стороны наших соседей», – отметил Мирзоян.
Министр подчеркнул важность сотрудничества и приверженности демократическим ценностям, заявив, что «у мира нет альтернативы».
В своём выступлении Мирзоян также выделил необходимость углубления связей с северными и балтийскими странами, отметив их роль в продвижении демократических ценностей и решении глобальных рисков. По его словам, «северные и балтийские страны являются примером устойчивости демократических институтов и защиты прав человека».
«Хочу отметить причины, по которым Армения заинтересована в существенном углублении сотрудничества со странами Северной Европы и Балтии. Эти причины прозрачны, ясны, кто-то может назвать их прагматичными. И всё же, эти причины таковы: я глубоко убеждён, что северные и балтийские страны входят в число тех, где демократические институты являются самыми сильными, самыми институционализированными и защищёнными; где права человека наиболее защищены; а общества твёрдо стоят на ценностях демократии и свободы. Эти общества понимают те риски и вызовы, с которыми сталкивается глобальная демократия. Это одно измерение», – добавил он.
Министр также затронул текущую ситуацию в Армении, отметив, что страна развивается на основе демократических принципов и стремится к устойчивому миру.
«Прежде всего, сегодняшняя Армения – это демократия. Во-вторых, это молодая демократия, которая, безусловно, сталкивается с множеством вызовов, ошибок и возможностей учиться на этих ошибках. Но это уже демократия. Это общество, которое имело возможность доказать свою приверженность демократии. И парадоксально, что в то время как Армения пыталась защитить демократию, демократия стала тем самым инструментом, который защитил Армению», – сказал Мирзоян.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения должна начать диалог с так называемой «общиной Западного Азербайджана», под которой в Азербайджане понимают почти всю территорию Армении, включая Ереван.
Он отметил, что Ереван и Баку пока не согласовали два пункта будущего мирного договора: отказ от исков друг против друга в международных судах и отсутствие третьих стран на границе. Алиев также добавил, что Армения должна выполнить два дополнительных условия перед подписанием договора: внести изменения в свою Конституцию и дать согласие на роспуск Минской группы ОБСЕ.