Հայաստանի Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում ակտիվորեն քննարկվում է «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը, որը մշակվել է քաղաքացիական նախաձեռնության շրջանակներում։
Նախագծի հիմնական զեկուցող և նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը հայտնել է, որ նախագիծը ստեղծվել է՝ օգտվելով Սահմանադրությամբ նախատեսված հնարավորությունից։ Նրա խոսքով՝ ձևավորվել է 52 հոգուց բաղկացած նախաձեռնող խումբ, որը հաստատվել է նոտարի կողմից։ Այս խումբը, օրենքով սահմանված ժամկետներում, հավաքել է 60 հազար ստորագրություն, որոնք վավերացվել են ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Զեյնալյանը նշել է. «Հայաստանը, ժողովրդի կամքը արտահայտելով, խնդիր է դրել ապահով, անվտանգ և բարեկեցիկ պետություն դառնալու ուղղությամբ՝ հռչակելով ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկը»։
Նրա խոսքով՝ օրենքի նախագիծը ստացել է օրենսդրական նախաձեռնության կարգավիճակ, քանի որ 60 հազար ստորագրությունները, որոնք ներկայացվել են համայնքների շուրջ մեկ քառորդից, հաջողվել է հավաքել օրենքով նախատեսված 50 օրերի կես ժամանակահատվածում։
Օրենքի հիմնավորումները ներկայացնելիս Զեյնալյանը ընդգծել է, որ դրա ընդունման նպատակը Հայաստանի ժողովրդի և իշխանությունների՝ զարգացած և քաղաքակիրթ մարդկության ընտանիքին անդամակցելու կամքն ու վճռականությունը հաստատելն է։
Նա հավելել է. «Օրենքը հռչակում է նախաձեռնողների և ՀՀ-ի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին, ինչը կմեծացնի Հայաստանի դիմակայունությունն ու կկանխորոշի իշխանությունների քաղաքականության ուղղվածությունը»։
Նախագծի հիմնական զեկուցողը նաև նշել է, որ անդամակցությունը կնպաստի Հայաստանի բանակի արդիականացմանը՝ համապատասխանեցնելով այն ԵՄ-ի անդամ երկրների բանակների չափանիշներին, ինչպես նաև մարդու իրավունքների շարունակական զարգացմանը և տնտեսական ոլորտում բարեփոխումների իրականացմանը։ Նա նշել է, որ համագործակցությունն Արևմուտքի և ԵՄ-ի հետ կարող է հանգեցնել գործող մենաշնորհների վերացման, տնտեսության դիվերսիֆիկացման և արտադրողականության աճի։
Զեյնալյանի համոզմամբ՝ ԵՄ-ին անդամակցությունը նաև կբերի նորարարական տեխնոլոգիաների հասանելիության, ներդրումային ծրագրերի ընդլայնման, լոգիստիկ կապերի մեծացման, հայկական ապրանքների արտահանման նոր հնարավորությունների և ներքին համերաշխության ամրապնդման։
Հունվարի 9-ին Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծին։

24 Январь 2025 - 11:35 AMT
Постоянная комиссия по вопросам европейской интеграции Национального собрания Армении активно обсуждает законопроект под названием «О начале процесса присоединения Республики Армения к Европейскому союзу». Законопроект был разработан в рамках гражданской инициативы.
Основной докладчик и уполномоченный представитель инициативной группы Артак Зейналян заявил, что проект создан на основе положений Конституции. Он отметил, что 52-членная инициативная группа, заверенная нотариусом, успешно собрала 60 000 подписей в установленные законом сроки. Эти подписи, проверенные Центральной избирательной комиссией Армении, отражают общественную поддержку данной инициативы, сообщает «Арменпресс».
Зейналян отметил: «Выражая волю народа, Армения поставила задачу стать безопасным, стабильным и процветающим государством, объявив о начале процесса вступления в ЕС».
По его словам, законопроект получил статус законодательной инициативы после сбора подписей, охватывающих четверть общин Армении за половину установленного законом срока.
Представляя обоснования, Зейналян подчеркнул, что цель принятия закона — подтвердить решимость народа и властей Армении стать частью развитой и цивилизованной семьи народов. Он добавил: «Закон объявляет о начале процесса вступления Армении в ЕС, что укрепит устойчивость страны и определит направление политики властей».
Докладчик также отметил, что членство в ЕС будет способствовать модернизации вооруженных сил Армении в соответствии с европейскими стандартами, дальнейшему развитию прав человека и реализации экономических реформ. Он указал, что сотрудничество с Западом и ЕС может привести к ликвидации монополий, диверсификации экономики и росту производительности.
По мнению Зейналяна, членство в ЕС также откроет доступ к инновационным технологиям, расширит инвестиционные программы, улучшит логистические связи, предоставит новые возможности для экспорта армянских товаров и укрепит внутреннюю солидарность.
9 января правительство Армении одобрило законопроект о начале процесса присоединения к Европейскому союзу.