Հայաստանը կարևորում է Եվրոպական միության հետ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի ամբողջական կիրառումն ու դրա ճանապարհային քարտեզի բարելավումը։ Այդ մասին ասել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում։
Նա առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի վերաբերյալ նախաձեռնությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ քաղաքացիական նախաձեռնության հիման վրա ներկայացված նախագիծը համահունչ է ՀՀ-ի և ԵՄ-ի, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների հետ փոխգործակցության խորացման ներկայիս դինամիկային։ Նա հավելել է, որ ԵՄ-ին մերձենալու քաղաքական կամքն արտացոլվել է ՀՀ վարչապետի՝ Եվրոպական խորհրդարանում ունեցած ելույթում, ինչը համապատասխանում է կառավարության՝ 2021-2026 թվականների ծրագրում ամրագրված հանձնառությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փոխնախարարը շեշտել է, որ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվել են քայլեր՝ ոլորտային համագործակցության ընդլայնման համար։ Արդյունքում, ներկայում ակտիվ բանակցություններ են ընթանում Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ, որը ներառում է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, լավ կառավարման, տնտեսական համագործակցության և անվտանգության ոլորտները։
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի զարգացման գլխավոր աջակիցն է, և «Դիմակայություն և աճ» ծրագրի շրջանակում Հայաստանին աջակցություն կտրամադրվի առաջիկա 4 տարիների համար։ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը, մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը և Եվրոպական խաղաղության գործիքի շրջանակում աջակցության տրամադրումը, ըստ փոխնախարարի, կարևոր են Հայաստանի ու ԵՄ-ի հարաբերությունների զարգացման համար։
ԱԳՆ փոխնախարարը եզրափակել է՝ շեշտելով, որ այս գործընթացները ցույց են տալիս Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման աննախադեպ տեմպերը և դրանց առաջնային տեղը ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում։

24 Январь 2025 - 12:17 AMT
Армения привержена полному выполнению «Всеобъемлющего и расширенного соглашения о партнерстве» с Европейским союзом и намерена улучшить его дорожную карту. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян на заседании Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции, где обсуждался проект закона «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз».
Ованнисян предложил дать положительное заключение инициативе о начале процесса вступления Армении в ЕС, сообщает «Арменпресс».
По его словам, проект, представленный на основе гражданской инициативы, соответствует текущей динамике углубления сотрудничества между Арменией, ЕС и странами-членами ЕС. Он отметил, что политическая воля Армении к сближению с ЕС была выражена в выступлении премьер-министра Никола Пашиняна в Европейском парламенте, что отражает приверженность правительства программе на 2021–2026 годы.
Заместитель министра подчеркнул, что уже предприняты шаги для расширения отраслевого сотрудничества. В настоящее время активно ведутся переговоры по новой повестке дня партнерства между Арменией и ЕС, охватывающей вопросы демократии, прав человека, эффективного управления, экономического взаимодействия и безопасности.
Ованнисян также подчеркнул, что ЕС является ключевым партнером Армении в развитии. В рамках программы «Устойчивость и рост» Армения получит поддержку на ближайшие четыре года. По его словам, размещение мониторинговой миссии ЕС, диалог о либерализации визового режима и помощь в рамках Европейского фонда мира являются важными для развития отношений между Арменией и ЕС.
В заключение Ованнисян отметил, что эти процессы демонстрируют беспрецедентный темп развития отношений между Арменией и ЕС, а также их первостепенное значение для внешнеполитической повестки Армении.
9 января правительство Армении одобрило проект о начале процесса вступления в Европейский Союз, представленный гражданской инициативой «Евровыбор». Проект вскоре будет рассмотрен в парламенте Армении.
Европейский союз проанализирует проект, одобренный правительством Армении, и обсудит процесс вступления с армянскими властями, заявила пресс-секретарь ЕС по вопросам внешних связей и безопасности Анита Хиппер.