ԱՄՆ-ից մաքսային և սահմանային վերահսկողության հարցերով թիմի ժամանումը Հայաստան ուղղված է ՀՀ սահմանային վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանը։ Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ սա կապված չէ որևէ երկրի հետ հատուկ զգայուն հարցերի հետ։
Փոխնախարարը նշել է, որ հայկական կողմը այս թեմայով քննարկում է ունեցել Իրանի հետ, և որևէ մտահոգություն չի բարձրացվել, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Չեմ տեսնում որևէ հարց, որ իրանական կողմի հետ չհասնենք համաձայնության, մեր հարաբերություններն աննախադեպ բարձր մակարդակի վրա են գտնվում»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը պետք է վերջապես ինքնուրույն վերահսկի իր սահմանը:
Երբ նրան հարցրել են, թե հնարավո՞ր է, որ ռուս սահմանապահները դուրս գան հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմաններից, նա նշել է. «Իհարկե, իդեալական աշխարհում ամեն երկիր պետք է ի վիճակի լինի վերահսկել իր սահմանը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 30-ից հայ-իրանական Ագարակ անցակետում սահմանապահ վերահսկողություն կիրականացնեն միայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանապահ զորքերը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ստորագրման ժամանակ, նշել էր, որ առաջիկա շաբաթներին ԱՄՆ-ից մաքսային և սահմանային վերահսկողության մասնագետներ են այցելելու Հայաստան՝ աջակցելու երկրի սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացմանը։

Прибытие команды специалистов из США по вопросам таможенного и пограничного контроля в Армению направлено на повышение эффективности управления границами страны. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян в беседе с журналистами, подчеркнув, что это не связано с какими-либо особыми чувствительными вопросами в отношении других стран.
Заместитель министра отметил, что армянская сторона провела обсуждения этого вопроса с Ираном, и никаких опасений выражено не было, сообщает Aysor.am .
«Не вижу никаких препятствий для достижения соглашения с иранской стороной. Наши отношения находятся на беспрецедентно высоком уровне», — сказал Ованнисян.
Он также подчеркнул важность того, чтобы Армения самостоятельно управляла своими границами.
На вопрос, могут ли российские пограничники покинуть армяно-турецкую и армяно-иранскую границы, он ответил: «Конечно, в идеальном мире каждая страна должна быть в состоянии контролировать свои границы».
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что с 30 декабря 2024 года пограничный контроль на армяно-иранском пункте пропуска Агарак будет осуществляться исключительно Пограничными войсками Республики Армения.
Госсекретарь США Энтони Блинкен, во время подписания Хартии о стратегическом партнерстве между Арменией и США, отметил, что в ближайшие недели специалисты из США в области таможенного и пограничного контроля посетят Армению, чтобы помочь в развитии ее возможностей в области пограничной безопасности.