25 Հունվար 2025 - 06:32 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռեժիսոր, պրոդյուսեր Տիգրան Քեոսայանին շնորհել է «Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր արտիստի» պատվավոր կոչում։ Հրամանագիրը հրապարակված է իրավական ակտերի պաշտոնական կայքում։
«Շնորհել պատվավոր կոչումներ. «Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ» Տիգրան Քեոսայանին՝ պրոդյուսեր, Ռուսաստանի պրոդյուսերների գիլդիայի ոչ առևտրային գործընկերության անդամ, քաղաք Մոսկվա», — նշված է փաստաթղթում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հունվարի 9-ին «Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբի և RT հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը հայտնել էր, որ Տիգրան Քեոսայանը կլինիկական մահ է տարել և այժմ կոմայի մեջ է։ Ավելի ուշ Սիմոնյանը նշել էր, որ պրոդյուսերի վիճակը մնում է անփոփոխ։
Տիգրան Քեոսայանը դերասան, կինոռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր է, հեռուստահաղորդավար։ Նա խորհրդային շրջանի հայտնի կինոռեժիսոր Էդմոնդ Քեոսայանի որդին է։ Տիգրան Քեոսայանի առավել հայտնի աշխատանքներից են «Խեղճ Սաշան» լիրիկական կատակերգությունը, «Ղրիմի կամուրջ. ստեղծված սիրով» և «Արծաթափայլ հովտաշուշան» ֆիլմերը։

Президент Владимир Путин присвоил режиссеру и продюсеру Тиграну Кеосаяну почетное звание заслуженного артиста Российской Федерации. Указ об этом размещен на официальном портале правовой информации.
«Присвоить почетные звания: "Заслуженный артист Российской Федерации" Кеосаяну Тиграну Эдмондовичу — продюсеру, члену некоммерческого партнерства "Гильдия продюсеров России", город Москва», — говорится в документе, сообщает РИА Новости.
Ранее, 9 января, главный редактор медиагруппы «Россия сегодня» и телеканала RT Маргарита Симоньян сообщила, что Тигран Кеосаян перенес клиническую смерть и в настоящее время находится в коме.
На прошлой неделе Симоньян заявила, что состояние продюсера остается неизменным.
Тигран Кеосаян — актер, кинорежиссер, сценарист, продюсер, а также автор и ведущий программы «Международная пилорама». Он является сыном советского кинорежиссера Эдмонда Кеосаяна. Среди известных работ режиссера — лирическая комедия «Бедная Саша», фильм «Крымский мост. Сделано с любовью!» и картина «Ландыш серебристый».