25 Հունվար 2025 - 07:20 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Երևանում տրանսպորտի թանկացման թեմային, նշել է, որ այս համակարգի կայացման ուղղությամբ պետությունը ոչ միայն կատարել է իր քայլերը, այլև շարունակելու է դրանք։
Ըստ նրա՝ մարդիկ հասկանում են, որ 15 տարի առաջ ու հիմա ոչ տրանսպորտն է նույնը, ոչ քաղաքը, ոչ էլ 100 դրամը։
«Հիմա ասեմ, կասեն կոպիտ խոսեց կամ չարժեր ասել:
Հիմա, որ մի քանի նորաթուխ արդարության մարտիկներ են հայտնվել, եկել են, ինձ թեգ են անում գրեթե 15 տարի առաջ իմ մասնակցությամբ տրանսպորտի թանկացման դեմ պայքարի տեսանյութի կամ լուսանկարի վրա, մեկը հարցնի, ասի՝ բա էն ժամանակ, որ իրականում խնդիր կար, Սերժ Սարգսյան կար, իշխանավորին մոտիկից տեսնել չկար ու շենքի մուտքերում մարդկանց ծեծել կար, ո՞ւր էիք, հը՞ն, հիմա, արի ու տես, եկել են: Էն ժամանակ հարմար չէր, չէին եկել:
Կամ ձեզ թվում է մարդիկ չեն հասկանո՞ւմ, որ 15 տարի առաջ ու հիմա ոչ տրանսպորտն է նույնը, ոչ քաղաքը, ոչ էլ 100 դրամը:
Լավ, էն մի հոգավորը, որ դա անում է, պարզ է, քաղաքական հեռակա նպատակ է հետապնդում, կամ շատ մարդիկ այսօրվա իշխանության դեմ ինչ էլ անեն, առաջին գծում ամենաբարձրն են բղավելու, միայն բղավեն մեր դեմ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Սիմոնյանը հավելել է, որ ժողովուրդը բոլորին էլ լավ ճանաչում է և ամեն ինչ լավ հասկանում է:
«Հ.Գ. Հետաքրքիր է, ինչո՞ւ մտահոգներով չեք հավաքվում, բողոքի ձայն բարձրացնում 20,000 դրամանոց մոնո ներկայացումների դեմ: Ասենք պահանջենք, որ 20,000 դրամանոց մոնո ներկայացումը դառնա 100 դրամ, իսկ տափակ ծամածռություններովը՝ 50 դրամ: Չնայած արդեն երևի 50 դրամով էլ մարդ չի գնա»,–գրել է Սիմոնյանը։

Председатель Национального собрания Ален Симонян в публикации на своей странице в Facebook, комментируя тему повышения цен на транспорт в Ереване, заявил, что государство не только уже предприняло шаги по становлению этой системы, но и продолжит их.
По его словам, люди понимают, что ни транспорт, ни город, ни стоимость 100 драмов уже не те, что 15 лет назад.
«Скажу это сейчас, и тут же скажут, что я говорил резко или не стоило этого говорить:
Появились несколько новых «борцов за справедливость», которые отмечают меня на видео или фотографиях 15-летней давности с акций протеста против повышения цен на транспорт, в которых я участвовал. Кто-нибудь может спросить их: а где вы были тогда, когда проблема действительно существовала, у власти был Серж Саргсян, к чиновникам даже близко нельзя было подойти, а людей избивали у входов в здания? Где вы были тогда, а? Сейчас вот пришли. Просто тогда вам было неудобно, не так ли?
Или вы думаете, что люди не понимают, что ни транспорт, ни город, ни 100 драмов уже не те, что 15 лет назад?
Очевидно, что тот, кто это организует, преследует политические цели. Некоторые люди, что бы ни делала нынешняя власть, будут громче всех кричать против нас, лишь бы кричать», – написал Симонян.
Он добавил, что народ всех хорошо знает и всё прекрасно понимает.
«P.S. Интересно, почему вы с таким же беспокойством не собираетесь и не поднимаете голос протеста против 20,000-драмовых моноспектаклей? Давайте потребуем, чтобы 20,000-драмовые моноспектакли стали стоить 100 драмов, а плоские комедии – 50 драмов. Хотя даже за 50 драмов, наверное, никто не пойдёт», – заключил Симонян.