25 Հունվար 2025 - 08:53 AMT
Հունվարի 23-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է փոխանցվել պաշտպանության նախարարության նախկին պաշտոնատար անձ Գ.Ա.-ի (Գևորգ Ալթունյան՝ խմբ․), նրան օժանդակած Կ.Պ.-ի, Ա.Ա.-ի, «dasaran.am» ապրանքային նշանի սեփականատեր Ս.Ա.-ի և Ա.Բ.-ի գործը՝ կապված պետական բյուջեից 106 միլիոն 300 հազար դրամի վատնման հետ, հայտնում է Դատախազությունը։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Պաշտպանության նախարարությունում պաշտոնատար անձ հանդիսացած Գ.Ա.-ն Կ.Պ.-ի, Ա.Ա.-ի, հասարակական կազմակերպություններից մեկի տնօրեն, «dasaran.am» ապրանքային նշանի սեփականատեր Ս.Ա.-ի, սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի օժանդակությամբ 2019, 2020 և 2021 թվականներին Պաշտպանության նախարարության և սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության միջև կնքված պայմանագրերի գնման գործընթացների շրջանակներում կազմել և շրջանառության մեջ է դրել պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություններ, հաշիվ-վավերագրեր և ակտեր:
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեից 2019, 2020 և 2021 թվականներին վատնվել է 106 միլիոն 300 հազար դրամ:
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Գ.Ա.-ի նկատմամբ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը) և 38-314 հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքի դրդչությունը), Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելուն օժանդակելը) և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն օժանդակելը), Ս.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, Կ.Պ.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Մեղադրյալների նկատմամբ գույքային հայց է հարուցվել դատարան՝ պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով:

25 Январь 2025 - 09:44 AMT
23 января дело бывшего должностного лица Министерства обороны Г.А. (Геворг Алтунян, прим. ред.) и его предполагаемых соучастников К.П., А.А., владельца товарного знака «dasaran.am » С.А. и А.Б. было передано в Антикоррупционный суд. Дело связано с хищением 106,3 миллиона драмов из государственного бюджета, сообщает Прокуратура.
В ходе расследования, проведенного Главным военным следственным управлением Следственного комитета, было установлено, что в 2019–2021 годах Г.А. с помощью К.П., А.А., С.А. (директора НПО и владельца товарного знака «dasaran.am ») и А.Б. (директора ООО) подготовили и ввели в оборот фальшивые официальные документы, включая акты приемки-передачи, счета-фактуры и акты выполненных работ. Эти документы касались процессов закупок по контрактам, заключенным между Министерством обороны и ООО в указанные годы.
В результате этих действий из государственного бюджета Армении в 2019–2021 годах было похищено 106,3 миллиона драмов.
Против Г.А. возбуждены публичные уголовные дела по статье 179, часть 3, пункт 1 (растрата в особо крупном размере), статье 314, часть 1 (служебный подлог) и статье 38-314, часть 1 (подстрекательство к служебному подлогу) Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года. Против А.Б. выдвинуты обвинения по статье 38-179, часть 3, пункт 1 (пособничество в растрате в особо крупном размере) и статье 38-314, часть 1 (пособничество в служебном подлоге). Аналогичные обвинения в растрате и служебном подлоге выдвинуты против С.А., К.П. и А.А.
В отношении обвиняемых в суд подан имущественный иск с целью возмещения ущерба, причиненного государству.
Примечание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом.