27 Հունվար 2025 - 14:39 AMT
ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը Դամասկոսում հանդիպել է երկրի նորանշանակ արտաքին գործերի նախարար Ասադ ալ-Շայբանիի հետ` քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները։
ԱԳ նախարարի տեղակալը փոխանցել է Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը՝ զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները սիրիական կողմի հետ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Վահան Կոստանյանը հաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հումանիտար և բարեփոխումների իրականացման ոլորտներում, ինչպես նաև Սիրիայում առաջնահերթություն համարվող տարատեսակ այլ ծրագրերին:
Երկուստեք շեշտվել են Հայաստանի և Սիրիայի ժողովուրդների միջև առկա պատմական ամուր կապերը: Այս համատեքստում աջակցություն է հայտնվել Սիրիայում համերաշխության մթնոլորտի ձևավորմանը և ներառականությանն ուղղված ջանքերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ՝ ընդգծելով հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման կարևորությունը:
Սիրիական կողմը բարձր է գնահատել ՀՀ պատվիրակության այցը Դամասկոս: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները:
Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար Ասադը, ով ավելի քան 25 տարի ղեկավարել է երկիրը, անցյալ տարվա դեկտեմբերի 8-ին մայրաքաղաք Դամասկոսի վերահսկողության կորստից հետո տեղափոխվել է Ռուսաստան։ Մոսկվան ապաստան է տրամադրել Ասադին և նրա ընտանիքին։

Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян встретился с новым министром иностранных дел Сирии Асадом аль-Шайбани в Дамаске, чтобы обсудить перспективы двустороннего сотрудничества.
Костанян передал приверженность правительства Армении укреплению отношений с сирийской стороной и обменялся мнениями с коллегой о возможных направлениях сотрудничества. Он подтвердил готовность Армении поддерживать гуманитарные и реформаторские инициативы, а также другие приоритетные программы в Сирии.
Стороны подчеркнули исторически прочные связи между армянским и сирийским народами, выразив поддержку усилиям по созданию атмосферы солидарности и инклюзивности в Сирии.
Официальные лица также обменялись мнениями о региональных событиях, отметив важность нормализации отношений с соседними странами.
Сирийская сторона высоко оценила визит армянской делегации в Дамаск, и было достигнуто соглашение о продолжении контактов.
Бывший президент Сирии Башар Асад, руководивший страной более 25 лет, переехал в Россию 8 декабря после утраты контроля над Дамаском. Москва предоставила убежище Асаду и его семье.