Շփման գծում իրավիճակը հարաբերականորեն կայուն է, բայց ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ հայտարարությունները շարունակվում են մնալ ուշադրության կենտրոնում։ Այդ մասին հունվարի 28-ին Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը։
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի ռազմատենչ հայտարարությունները մեզ միշտ մտահոգում են, սակայն օպերատիվ գնահատականում դրանք փոքր մաս են կազմում։ Մենք ուշադիր հետևում ենք և՛ սահմանին տիրող վիճակին, և՛ այդ հայտարարություններին», – նշել է ԳՇ պետը՝ անդրադառնալով Զաքիր Հասանովի հայտարարություններին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ասրյանը նաև անդրադարձել է ՀՀ քաղաքացիների մտահոգություններին՝ նշելով, որ դրանք հիմնավորված են, քանի որ ադրբեջանական զինուժը շարունակում է մնալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։
«Մենք մեր առջև դրված խնդիրը կատարում ենք՝ գնում ենք խաղաղության ճանապարհով, այն է՝ սահմանագծման և սահմանազատման ճանապարհով։ Զինված ուժերն էլ շարունակում են զարգանալ, կատարելագործվել և համալրվել», – ընդգծել է ԳՇ պետը։

28 Январь 2025 - 09:28 AMT
Ситуация на линии соприкосновения остается относительно стабильной, однако воинственные заявления азербайджанской стороны продолжают привлекать внимание. Об этом 28 января в беседе с журналистами в Военном пантеоне Ераблур заявил начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении Эдвард Асрян.
«Воинственная риторика министра обороны Азербайджана всегда нас беспокоит, однако при оперативной оценке она занимает небольшую часть. Мы внимательно следим как за ситуацией на границе, так и за этими заявлениями», — отметил Асрян, комментируя слова Закира Гасанова, сообщает «Арменпресс».
Асрян также затронул обеспокоенность граждан Армении, подчеркнув, что она оправдана, так как азербайджанские войска продолжают находиться на суверенной территории Армении.
«Мы выполняем поставленную перед нами задачу, идем по пути мира, а именно — через делимитацию и демаркацию границ. В то же время наши вооруженные силы продолжают развиваться, совершенствоваться и пополняться», — подчеркнул начальник Генштаба.