28 Հունվար 2025 - 10:08 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Բանակի օրվա առթիվ ուղերձ է հղել, որտեղ շնորհավորել է բոլոր զինծառայողներին և կարևորել մարդու իրավունքների պաշտպանվածությունն ու իրավունքի գերակայությունը զինված ուժերում։
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, հարգելի՛ զինծառայողներ, Շնորհավորում եմ Բանակի կազմավորման 33-րդ տարեդարձի առթիվ։ Բանակը մեր անկախ պետականության հիմնասյուներից է և երկրի անվտանգության կարևոր երաշխավորը։ Զինված ուժերում մարդու պաշտպանված իրավունքներն ու իրավունքի գերակայությունը ունեն բացառիկ կարևորություն և առաջնահերթություն են իմ գործունեության տեսանկյունից։ Զինված ուժերի յուրաքանչյուր ներկայացուցչի իրավունքների պաշտպանությունը մշտապես իմ ուշադրության կենտրոնում է», – նշել է Մանասյանը։
ՄԻՊ-ը նաև անդրադարձել է իր իրականացրած աշխատանքներին՝ շեշտելով զորամասեր և զինվորական հաստատություններ իրականացվող պարբերական այցերի կարևորությունը, որոնց ընթացքում հանդիպում է զինծառայողներին, ծանոթանում նրանց մտահոգություններին և բարձրացնում դրանց լուծման ուղղությամբ առաջարկներ։
«Մեր կողմից վերհանված համակարգային խնդիրների համար մշակվում և իրավասու պետական մարմիններին ներկայացվում են համապատասխան առաջարկություններ և լուծումներ», – ասել է Մանասյանը։
Ամփոփելով՝ ՄԻՊ-ը զինծառայողներին մաղթել է անվտանգ ծառայություն, իսկ երկրին՝ խաղաղություն և բարօրություն։

Защитник прав человека Армении Анаит Манасян направила послание по случаю Дня армии, поздравив всех военнослужащих и отметив важность защиты прав человека и верховенства закона в вооружённых силах.
«Дорогие соотечественники, уважаемые военнослужащие, поздравляю вас с 33-й годовщиной создания армии. Армия является одной из опор нашего независимого государства и ключевым гарантом национальной безопасности. Защита прав человека и верховенство закона в вооруженных силах имеют исключительное значение и остаются приоритетом в моей деятельности. Защита прав каждого представителя вооружённых сил постоянно находится в центре моего внимания», — заявила Манасян.
Омбудсмен также коснулась проводимой работы, подчеркнув важность регулярных визитов в воинские части и учреждения. В ходе этих посещений она встречается с военнослужащими, изучает их проблемы и выдвигает предложения для их решения.
«По выявленным нами системным проблемам разрабатываются соответствующие предложения и решения, которые направляются в компетентные государственные органы», — добавила Манасян.