ՀՀ առաջին արտգործնախարար, «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Եռաբլուրում հայտարարել է, որ Արցախի կորստի, հայ ռազմագերիների և զոհված տղաների համար պատասխանատուն մեկ անձ է իր բոլոր ածանցյալներով։
Անդրադառնալով Արարատ-Արագած հակադրությանը և Հայոց ցեղասպանության թեմային՝ Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ այլևս չի համարում, թե ՀՀ-ն ունի լիարժեք և լեգիտիմ ղեկավար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասել էր․ «Արարատի և Արագածի դիսկուրսը շատ կարևոր է առաջին հերթին բանակի բարեփոխումների համար, քանի որ Արարատի ու պատմական Հայաստանի խոսույթի ներքո Հայաստանին ոչ ոք զենք չի վաճառի»։
Նա նաև Ցյուրիխում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ կոչ էր արել վերաիմաստավորել Հայոց ցեղասպանության պատմությունը՝ հասկանալու դրա պատճառներն ու հետևանքները։
«Արցախի կորստի, հայ ռազմագերիների և զոհված տղաների համար կա մեկ հանցավոր, գլխավոր պատասխանատու իր բոլոր ածանցյալներով։ Բոլորս ենք պատասխանատու և մեղավոր, բայց հիմնական մեղավորը, հանցավորն այդ մարդն է, ում անունը ես չեմ տալիս»,– ասել է Հովհաննիսյանը»,–ասել է նա։
Հովհաննիսյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է լինել արժանի այն տղաներին, ովքեր իրենց կյանքը զոհեցին Արարատի և Արագածի, իրականի և պատմականի պաշտպանության համար։ Նա ընդգծել է, որ դրանք միասնական հասկացություններ են, և նրանք, ովքեր այլ կարծիք են հայտնում, պարզապես արտահայտում են իրենց անձնական տեսակետը։

28 Январь 2025 - 12:11 AMT
Первый министр иностранных дел Армении и основатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян заявил в пантеоне «Ераблур», что ответственность за потерю Арцаха, армянских военнопленных и погибших солдат несёт одно лицо со своими подчинёнными.
Касаясь темы Арарат-Арагац и Геноцида армян, Ованнисян подчеркнул, что больше не считает, что Армения имеет полноценного и легитимного руководителя, сообщает Sputnik Армения.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян в эфире Общественного телевидения заявил: «Дискурс о значении Арарата и Арагаца крайне важен для реформирования армии, так как под лозунгами Арарата и исторической Армении никто не продаст оружие Армении». Во время встречи с армянской диаспорой в Цюрихе он также призвал пересмотреть историю Геноцида армян, чтобы понять его причины и последствия.
«За потерю Арцаха, армянских военнопленных и наших погибших солдат есть один главный преступник и виновник вместе со всеми его подчинёнными. Мы все в какой-то мере ответственны, но главный виновник и преступник – это тот человек, чьё имя я не называю», – заявил Ованнисян.
Ованнисян отметил, что необходимо быть достойными тех молодых людей, которые отдали свои жизни за защиту Арарата, Арагаца, а также реальной и исторической Армении. Он подчеркнул, что эти понятия неразрывно связаны, а те, кто высказывает иное мнение, выражают лишь своё личное видение.