Ժամկետային զինծառայողների արձակուրդների տևողությունը կարող է ավելանալ։ Կառավարության ներկայացրած նախագիծը հրապարակվել է e-draft իրավական ակտերի և նախագծերի հարթակում։
Ակնկալվում է, որ այդ փոփոխությունը կխթանի ծառայությունը սահմանային զորամասերում և կմեծացնի զինվորական ծառայության գրավչությունը։
Նախատեսվում է շարքային կազմի զինվորականներին ծառայության ընթացքում տրամադրել 21-օրյա հիմնական արձակուրդ, իսկ այն զորամասերում, որոնք ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով կսահմանվեն որպես հատուկ նշանակության, զինծառայողները կկարողանան օգտվել 30 օրացուցային օր արձակուրդից։ Այս արձակուրդը կտրամադրվի ծառայության ընթացքում երեք հավասար մասերով։
12-ամսյա պարտադիր զինծառայության անցնող զինվորականները կստանան 10-օրյա արձակուրդ, որը կտրամադրվի ծառայության հինգերորդ ամսից հետո՝ միանվագ։

29 Январь 2025 - 11:37 AMT
Правительство опубликовало на платформе e-draft законопроект, предполагающий увеличение продолжительности отпуска для срочников.
Инициатива направлена на стимулирование службы в пограничных частях и повышение привлекательности военной службы.
Согласно проекту, военнослужащие рядового состава получат 21-дневный основной отпуск в течение службы. Однако тем, кто служит в частях, определенных приказом министра обороны как подразделения специального назначения, будет предоставляться 30 календарных дней отпуска. Этот отпуск будет распределяться на три равные части в течение службы.
Срочники, проходящие 12-месячную обязательную службу, получат 10-дневный отпуск, который будет предоставляться единовременно после пятого месяца службы.