ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի խոսնակ Մովսես Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հերքել է մամուլում տարածված տեղեկությունները, թե իբր Սիմոնյանը բալթյան երկրների խորհրդարանականների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պետք է ջախջախվի, պարտվի, վերանա։
Նա նշել է, որ այդ լուրերը կեղծ են և չեն համապատասխանում իրականությանը։
«Ժողովուրդ» օրաթերթում հրապարկված ու մամուլում տարածված տեղեկությունները, թե իբր Ալեն Սիմոնյանը բալթյան երկրների խորհրդարանականների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պետք է ջախջախվի, պարտվի, վերանա, որպեսզի մեզ և բալթյան երկրների համար լավ լինի, կեղծ է և չի համապատասխանում իրականությանը։
Վերոնշյալ հանդիպման և ամբողջ համաժողովի քննարկումներն ուղղված են եղել տարածաշրջանում ընթացող գործընթացներին ու Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը։
ՀՀ ԱԺ նախագահը նման հայտարարություն որևէ հանդիպման ժամանակ չի արել, բոլոր հանդիպումների օրակարգը հրապարակային է, իսկ հանդիպումներն էլ` տեսագրված։

29 Январь 2025 - 12:23 AMT
Пресс-секретарь председателя Национального собрания Армении Мовсес Арутюнян опроверг сообщения СМИ о том, что Симонян якобы заявил на встрече с депутатами стран Балтии, что «Россия должна быть разгромлена, потерпеть поражение и исчезнуть».
Он назвал эти сведения ложными и не соответствующими действительности.
«Утверждения, опубликованные в газете «Жоговурд» и распространенные в СМИ, о том, что Ален Симонян якобы заявил на встрече с парламентариями стран Балтии, что Россия должна быть разгромлена, потерпеть поражение и исчезнуть для нашего и балтийских стран блага, являются ложными и не соответствуют действительности», – говорится в заявлении.
По словам Арутюняна, обсуждения на встрече и всей конференции были сосредоточены на региональных процессах и демократическом развитии Армении.
«Председатель парламента Армении не делал подобных заявлений на каких-либо встречах. Повестка всех встреч является публичной, а сами встречи записывались. В настоящее время мы рассматриваем возможность опровержения этих ложных утверждений в судебном порядке», – добавил он.