Հայաստանի քաղաքացիների 83 տոկոսը տեղյակ է, որ մինչև մայիսի 1-ը պետք է եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնել, 17 տոկոսն այդ մասին տեղեկացված չէ։ Այդ են վկայում GALLUP International Association-ի հայաստանյան պաշտոնական ներկայացուցիչ «Էմ Փի ՋԻ»-ի կողմից հունվարի 20-22-ը անցկացված հարցումների արդյունքները։
Հարցվածների 52.9 տոկոսը նշել է, որ լրացնելու ընթացակարգից ընդհանրապես տեղյակ չէ, իսկ 16.3 տոկոսը պատասխանել է, որ ավելի շուտ տեղյակ չէ։ Ընդամենը 9 տոկոսն է լիովին տեղեկացված հայտարարագիր ներկայացնելու գործընթացի վերաբերյալ, իսկ 18.9 տոկոսը պատասխանել է, որ մասամբ տեղյակ է։
«Էմ Փի ՋԻ»-ի տնօրեն Արման Նավասարդյանի կարծիքով՝ «թերևս համակարգն այնքան բարդ է, որ այս պատասխանը տված քաղաքացիները վստահաբար հայտարարագիրը ներկայացնելու ընթացքում իրենց համար բացահայտելու են, որ ավելի շուտ տեղյակ չեն», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ստացվում է, որ մեր քաղաքացիների գերակշիռ մասը տեղեկացված չէ, թե ինչպես պետք է լրացնի հայտարարագիրը, կարծում եմ, այն 9 տոկոսը, որ նշել է, թե տեղյակ է՝ մինչ այժմ էլ հանդիսացել են հայտարարատու և օրենքին ու գործընթացին ծանոթացել են շատ ավելի շուտ»,–ասել է նա։
Հարցվածների միայն 18.5 տոկոսն է միանշանակ պատրաստ ներկայացնելու հայտարարագիր, իսկ 19.1 տոկոսը նշել է, որ ավելի շուտ կներկայացնի այն։ Մյուս կողմից, հարցվածների 18.2 տոկոսը հայտնել է, որ ավելի շուտ չի ներկայացնելու հայտարարագիր, իսկ 31.7 տոկոսը նշել է, որ, ամենայն հավանականությամբ, չի կատարի այդ պարտավորությունը։

Согласно опросу, проведенному армянским представительством GALLUP International Association, компанией MPG с 20 по 22 января, 83% граждан Армении осведомлены о необходимости подать декларацию о доходах до 1 мая, в то время как 17% об этом не знают.
По данным опроса, 52,9% респондентов признали, что совсем не знакомы с процессом подачи декларации, а 16,3% ответили, что скорее не осведомлены. Полностью владеют информацией лишь 9% опрошенных, еще 18,9% указали, что частично осведомлены.
Директор MPG Арман Навасардян считает, что «возможно, система настолько сложна, что даже те граждане, которые уверены в своей осведомленности, на практике столкнутся с неожиданными трудностями», сообщает «Пастинфо».
«Получается, что большинство наших граждан не знают, как заполнять декларацию. Думаю, что те 9%, которые заявили, что осведомлены, уже ранее подавали декларации и знакомы с законом и процедурой», — добавил он.
Лишь 18,5% респондентов полностью готовы подать декларацию, 19,1% заявили, что, скорее всего, сделают это. В то же время 18,2% выразили сомнения, а 31,7% ответили, что, скорее всего, не выполнят эту обязанность.