Հայաստանում հսկողության ենթակա նյութերի ցանկում կավելանան նոր տեսակի սինթետիկ թմրամիջոցներ։ ՆԳՆ առաջարկով լրացումներ կարվեն կառավարության համապատասխան որոշման մեջ։
Նոր հավելվածի համաձայն՝ ցանկում ներառվելու են հետևյալ նյութերը․ MDMB(N)-018 (մեթիլ 3,3-դիմեթիլ-2-[(1-պենտիլինդազոլ-3-կարբոնիլ) ամինո]բուտանոատ), MMBA(N)-018 (N-(1-կարբամոյիլ-2,2-դիմեթիլպրոպ-1-իլ)-1-պենտիլ-1H-ինդազոլ-3-կարբոքսամիդ), հայտնում է Արմենպրեսը։
Դրանք միջազգային փորձով արդեն իսկ ճանաչվել են որպես վտանգավոր և լայնորեն կիրառվում են անօրինական շրջանառության մեջ։
Փոփոխությունների նպատակն է կանխարգելել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը ՀՀ տարածքում, համակարգել վերահսկողությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխան, թմրամիջոցների ու հոգեմետ նյութերի զսպման մեխանիզմները դարձնել ավելի խիստ։

29 Январь 2025 - 14:43 AMT
В список контролируемых веществ в Армении будут добавлены новые виды синтетических наркотиков. Министерство внутренних дел предложило внести соответствующие изменения в постановление правительства.
Согласно поправке, в список будут включены следующие вещества: MDMB(N)-018 (метил 3,3-диметил-2-[(1-пентил-индaзол-3-карбонил)амино]бутаноат) и MMBA(N)-018 (N-(1-карбамоил-2,2-диметилпроп-1-ил)-1-пентил-1H-индaзол-3-карбоксамид), сообщает «Арменпресс».
Эти вещества уже признаны опасными на международном уровне и широко используются в незаконном обороте.
Цель изменений — предотвратить незаконное распространение наркотических средств в Армении, привести контрольные механизмы в соответствие с международными стандартами и ужесточить регулирование наркотиков и психотропных веществ.