30 Հունվար 2025 - 07:33 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ տոմսային համակարգը լուծում է 2 հիմնական խնդիր։
«Առաջինը՝ պետք է մարդկանց հարմար և մատչելի լինի, երկրորդը՝ պետք է լուծի ֆինանսական որոշակի հավաքագրում, քանի որ ունենք նոր որակի տրանսպորտ, որի սպասարկումն ավելի թանկ է: Ֆինանսական հավաքագրման խնդիր կա լուծելու, որպեսզի կարողնանք պահպանել և հետագայում կատարելագործել ավտոբուսային պարկը»,- նշել է Ավինյանը։
Նա ասել է, որ 1 ուղևորափոխադրման ինքնարժեքը 203 դրամ է և շեշտել, որ այն գումարները, որոնք ուղևորները վճարում են տրանսպորտի համար, ուղղվում են դրա սպասարկմանը և արդիականացմանը։
Ավինյանը մանրամասնել է, որ ամսական կտրվածքով մոտ 1․8 մլրդ դրամ է ծախսվում «Երևան ավտոբուս» ՓԲԸ-ի վրա, իսկ ավտոբուսների հետգնման վճարը կազմում է 378 մլն դրամ։
«Երբ այս թվերի համագումարը բաժանենք նոյեմբեր կամ դեկտեմբեր ամսվա ուղևորափոխադրումների քանակի վրա, կստանանք 1 ուղևորափոխադրման ինքնարժեքը՝ 203 դրամ»,- նշել է նա։
Քաղաքապետը կոչ է արել քաղաքացիներին փորձարկել առաջարկվող փաթեթները՝ ընդգծելով, որ դրանք ոչ միայն ֆինանսական տեսանկյունից են շահավետ, այլև օգնում են խնայել ժամանակը։
Նա նաև հայտնել է, որ 2024 թվականին նախատեսվում է մոտ 50 կանգառասրահ կահավորել, ինչպես նաև ներդնել էլեկտրոնային տրանսպորտային չվացուցակ։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ փետրվարի 1-ից Երևանում գործելու է նոր ուղևորատոմս, որի արժեքը կկազմի 150 դրամ մեկ ուղևորության համար։ Այն գործելու է 2025 թվականին։ Նա հավելել է, որ հաջորդ տարիներին գինը կարող է բարձրանալ առավելագույնը 10 դրամով՝ յուրաքանչյուր տարվա համար։
100–ից ավելի մշակութային գործիչներ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով բոյկոտել Երևանում տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացումը։ Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Սամվել Հարոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է մշակույթի ոլորտի հայտնի գործիչների հայտարարությունը և նրանց ցուցակը, որոնց թվում են Մարտին Վարդազարյանը, Երվանդ Երզնկյանը, Արամոն և այլոք։

30 Январь 2025 - 07:50 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян в эфире Общественного телевидения заявил, что билетная система решает две основные задачи.
«Во-первых, она должна быть удобной и доступной для людей. Во-вторых, она должна обеспечить финансовый сбор, поскольку у нас новый, более качественный транспорт, обслуживание которого дороже. Нам необходимо покрывать эти расходы, чтобы сохранить и в дальнейшем улучшать автобусный парк», — отметил Авинян.
Он сообщил, что себестоимость одной поездки составляет 203 драма и подчеркнул, что средства, выплачиваемые пассажирами за проезд, направляются на обслуживание и модернизацию системы.
Авинян уточнил, что ежемесячные расходы ЗАО "Ереван Автобус" составляют около 1,8 млрд драмов, а платежи за выкуп автобусов — 378 млн драмов.
«Если разделить эти суммы на количество поездок, совершенных в ноябре или декабре, получится себестоимость одной поездки — 203 драма», — пояснил он.
Мэр призвал горожан протестировать предлагаемые проездные пакеты, подчеркнув их финансовую выгоду и удобство.
Он также сообщил, что в 2024 году планируется оборудовать около 50 остановочных павильонов и внедрить электронное расписание общественного транспорта.
Авинян подтвердил, что с 1 февраля в Ереване вводится новый пассажирский билет стоимостью 150 драмов за поездку, который будет действовать до 2025 года. Он добавил, что в последующие годы цена может повышаться максимум на 10 драмов ежегодно.
Более 100 представителей культуры подписали совместное заявление с призывом бойкотировать повышение тарифов на общественный транспорт в Ереване. Самвел Ароян, секретарь фракции «Мать Армения» в городском совете, опубликовал заявление и список подписавших его деятелей на своей странице в Facebook. В их числе — Мартин Вардазарян, Ерванд Ерзнкян, Арамон и другие.