Ազատի զորամասի զինվորական կացարանում 15 զինծառայողի կյանք խլած հրդեհի գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ փաստաբան Նորայր Նորիկյանն առանձնազրույց է ունեցել այդ գործով մեղադրյալ Եղիշե Հակոբյանի հետ։ Այդ մասին փաստաբանը հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Այսօր ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում հանդիպել եմ Ազատի զինվորական կացարանում զոհված 15 զինծառայողների գործով մեղադրյալ Եղիշե Հակոբյանի հետ՝ վերջինիս պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանի մասնակցությամբ․․․»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հանդիպումից այլ մանրամասներ չեն ներկայացվում։
Նախորդ դատական նիստի ընթացքում մեղադրյալ Եղիշե Հակոբյանն էր հանդես եկել հանդիպման առաջարկով՝ դատարանից խնդրելով թույլատրել իրեն զրուցել Նորայր Նորիկյանի հետ։ Հանրային մեղադրողն առարկություն չէր ներկայացրել հանդիպման վերաբերյալ, սակայն հորդորել էր, որ գործի հանգամանքների մասին տեղեկությունները հրապարակվեն դատաքննության ընթացքում։
Հրդեհը բռնկվել է հունվարի 19-ին՝ ժամը 01։30-ի սահմաններում՝ խլելով 15 զինծառայողի կյանք։ Երեք վիրավորներ տեղափոխվել են Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն, նրանցից երկուսը, այդ թվում՝ կապիտանը, երկար ժամանակ գտնվել են վերակենդանացման բաժանմունքում։ Դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով։ Այս պահին գործով արդեն հինգ մեղադրյալ կա, որոնցից երկուսը կալանքի տակ են։

30 Январь 2025 - 12:27 AMT
Адвокат Норайр Норикян, представляющий интересы семей погибших по делу о пожаре в военных казарме воинской части Азат, в результате которого погибли 15 военнослужащих, провел частную встречу с обвиняемым Егище Акопяном. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
«Сегодня в уголовно-исполнительном учреждении "Вардашен" Министерства юстиции Армении я встретился с обвиняемым по делу о гибели 15 военнослужащих в казарме военной части Азат Егище Акопяном в присутствии его защитника Овсепа Саргсяна…», – говорится в публикации.
Другие подробности встречи не разглашаются.
На предыдущем судебном заседании обвиняемый Егище Акопян сам выступил с инициативой встречи, попросив суд разрешить ему беседу с Норайром Норикяном. Государственный обвинитель не возражал, но рекомендовал, чтобы информация по делу раскрывалась в ходе судебного разбирательства.
Пожар произошел 19 января около 01:30, унес 15 жизней. Трое пострадавших были доставлены в Национальный центр ожоговой медицины, двое из них, включая капитана, длительное время находились в реанимации. Уголовное дело возбуждено по части 4 статьи 532 Уголовного кодекса Армении. В настоящее время по делу проходят пять обвиняемых, двое из них находятся под арестом.