30 Հունվար 2025 - 14:00 AMT
Եվրամիության խորհուրդը հավանություն է տվել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատի երկարացմանը մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նշվում է, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը նպաստելու, գետնի վրա վստահություն ձևավորելու առանցքային գործիք է:
Հունվարի 29-ին Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների դեսպանները հավանություն էին տվել ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության ժամկետը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշմանը։
Դիտորդական խմբի կազմն ու թվաքանակը կմնան անփոփոխ՝ 165 միջազգային և 44 հայաստանցի աշխատակից։ Դիտորդական առաքելության գործառույթներն ընդգրկում են հայ-ադրբեջանական սահմանի ամբողջ երկայնքը, ներառյալ Նախիջևանի հատվածը։
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում տեղակայվել է 2023 թվականին։ Առաքելությունը մշտադիտարկում և զեկուցում է տեղում անվտանգության իրավիճակի վերաբերյալ, նպատակն է նպաստել մարդկանց անվտանգությանը Հայաստանի՝ հակամարտությունից տուժած շրջաններում և տեղում վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով և դիտորդական գործունեությունն արդյունավետ կազմակերպելու համար առաքելությունն իր բոլոր գործողությունները համակարգում է Հայաստանի իշխանությունների հետ և նախքան պարեկային խումբ ուղարկելը տեղաշարժի մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական կողմին։

30 Январь 2025 - 14:46 AMT
Совет Европейского Союза утвердил продление мандата наблюдательной миссии ЕС в Армении до 19 февраля 2027 года, сообщает Арменпресс.
Отмечается, что миссия играет ключевую роль в содействии стабильности в приграничных районах Армении и укреплении доверия на местах.
29 января послы стран-членов ЕС в Брюсселе одобрили решение продлить деятельность миссии в Армении еще на два года.
Состав и численность миссии останутся неизменными: 165 международных и 44 армянских сотрудника. Деятельность наблюдательной миссии охватывает всю линию армяно-азербайджанской границы, включая участок в районе Нахичевани.
Наблюдательная миссия ЕС была развернута в Армении в 2023 году. Она проводит постоянный мониторинг и предоставляет отчеты о ситуации с безопасностью, чтобы способствовать защите гражданского населения в пострадавших от конфликта регионах и формированию атмосферы доверия. В целях безопасности и эффективной организации работы миссия координирует все действия с армянскими властями и уведомляет азербайджанскую сторону перед отправкой патрульных групп.