30 Հունվար 2025 - 15:02 AMT
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձենվարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է, որ Թբիլիսին ու Երևանը երկար տարիների բարեկամական և գործընկերային հարաբերություններ ունեն, որոնք վերաճել են ռազմավարական համագործակցության։
«Աշխարհը լի է մարտահրավերներով: Դրանք հաշվի առնելը խիստ կարևոր է և է՛լ ավելի է ընդգծում սերտ համագործակղության կարևորությունը: Մենք կարող ենք միասին հոգ տանել մեր համատեղ ազգային շահերի պաշտպանության համար»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am –ը։
Նա նշել է, նաև, որ երկու երկրների միջև զարգացումները նաև ազդակիր են համաշխարհային զարգացումների, և մեր համագործակցությունն այս իմաստով կենսական կարևորություն ունի:
Ըստ նրա՝ Հայաստան-Վրաստան գործընկերությունը մեծ կարևորություն ունի տարածաշրջանի անվտանգության, բարգավաճման և կայուն զարգացման առումով։
Կոբախիձեն վերահաստատել է իր երկրի պատրաստակամությունը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին աջակցելու, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք պատրաստ ենք ձեռնարկել մեր լավագույն ջանքերն այս ասպարեզում նաև հետայսու։ Շատ կարևոր է, որ հարգանք դրսևորենք միմյանց շահերի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության հանդեպ։ Այս առիթից օգտվելով՝ ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հայ բարեկամներին՝ մեր տարածքային ամբողջականությունն, անձեռնմխելիությունը և ինքնիշխանությունն ամենաբարձր մակարդակներում պաշտպանելու համար»,-նշել է Վրաստանի վարչապետը։
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Կոբախիձեի առանձնազրույցը, այնուհետև երկու երկրների վարչապետների գլխավորությամբ կկայանա Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը։

30 Январь 2025 - 15:17 AMT
Во время совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе отметил, что дружеские и партнёрские отношения между двумя странами со временем превратились в стратегическое сотрудничество.
«Мир полон вызовов. Их осознание крайне важно и ещё раз подчёркивает значимость тесного взаимодействия. Мы можем вместе заботиться о защите наших общих национальных интересов», — заявил он, передаёт http://1lurer.am .
Кобахидзе также отметил, что события в отношениях двух стран оказывают влияние на глобальные процессы, а их сотрудничество приобретает жизненно важное значение.
По его словам, партнёрство между Арменией и Грузией играет ключевую роль в обеспечении безопасности, процветания и устойчивого развития региона.
Премьер Грузии подтвердил готовность страны поддерживать мирный процесс на Южном Кавказе, сообщает «Арменпресс».
«Мы готовы и впредь прилагать все усилия в этом направлении. Важно проявлять уважение к интересам друг друга, суверенитету и территориальной целостности. Воспользовавшись этим случаем, я хочу поблагодарить наших армянских друзей за их неизменную поддержку защиты нашей территориальной целостности, неприкосновенности и суверенитета на самом высоком уровне», — заявил он.
Состоялась встреча премьер-министров Никола Пашиняна и Ираклия Кобахидзе в формате тет-а-тет, после чего под их председательством прошло заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией.