31 Հունվար 2025 - 10:48 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանության իրողությունը չի կարող հարցականի տակ դրվել՝ այդ փաստն անքննելի է և անժխտելի։
«Սա շատ հստակ, աներկբա, անքննելի ձևով արձանագրված իրողություն է»,–ասել է նա։
Վարչապետը նաև հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, ուրացումը կամ հերքումը ՀՀ քրեական հանցագործություն է։ Նա ընդգծել է, որ Մեծ եղեռնը պարզապես պատմական փաստ չէ, այլ հայերի ինքնության անբաժանելի մասը։
«Սա մեր արյան մեջ է, երակների մեջ, սա մեր ինքնության մաս է»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով շվեցարահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն իր արած հայտարարությանը, որից հետո իր հասցեին Ցեղասպանության փաստն ուրանալու մեղադրանքներ հնչեցին՝ վարչապետը զարմանալի է համարել, թե ինչպես կարելի է ուրանալու մեջ մեղադրել մեկին, ով ասում է՝ ցեղասպանություն, ոչ թե այլ բառեր է օգտագործում։
Նա պարզաբանել է, որ իր հայտարարությունն այն մասին էր, որ Հայոց ցեղասպանության թեման ավելի լայն իմաստով ինքնաճանաչման գործիք պետք է դառնա։
«Ես ասում եմ այն մասին, որ գուցե մենք իրողությունները դարասկզբին էլ, դարի կեսերին էլ, դարավերջին էլ, այսօր էլ ճշգրիտ չենք ընկալում։ Կարո՞ղ է մենք չափից ավելի մեծ հույս ենք կապում արտաքին ինչ-որ քաջալերումների հետ, կարո՞ղ է լավ չենք հաշվարկում այդ ազդակներին մեր վերաբերմունքը։ Այս հարցը հրատապ է եղել դարասկզբին, հրատապ է նաև այսօր։Ընդ որում, ես պատասխան չունեմ։ Ես ասում եմ, ժողովուրդ ջան, այդ ճիշտ ռեֆլեքսիան շատ կարևոր է»,–ասել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ մենք միշտ խոսել ենք Մեծ Եղեռնի մասին, բայց մեր իրականության մեջ, օրինակ, «ընկալվա՞ծ է երիտթուրքերի և ՀՅԴ հարաբերությունների հարցը»։ Նա շեշտել է, որ երբ սա փորձում ենք օգտագործել Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությանը քննադատելու համար, ամբողջ թեման փոխվում է
«Իսկ կարո՞ղ է պարզվել, որ ինչ-որ շրջանակներ մեր ինչ-որ ցավոտ կետեր կարողացել և կարողանում են օգտագործել ՀՀ–ում մեր անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալը անհնար դարձնելու համար։ Կարո՞ղ է այդպիսի բան պարզվի և այդպիսի բան պատահի։ Ես էլի եմ ասում, ես պատասխանի իմ տարբերակը ունեմ և դրա մասին ժամանակ առ ժամանակ խոսում եմ, բայց ես չեմ ուզում այդ պատասխանը որևէ ձևով փաթաթել մեր որևէ քաղաքացու վզին»,- ասել է վարչապետը։
Շվեյցարահայ համայնքի հետ հանդիպման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունները Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ դատապարտել է նաև Ռուսաստանի հայերի միությունը։

31 Январь 2025 - 11:44 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что факт Геноцида армян не может быть поставлен под сомнение, он неоспорим и бесспорен.
«Это четко установленная, однозначная и неоспоримая реальность», — сказал он.
Пашинян напомнил, что отрицание, умаление или опровержение Геноцида армян является уголовным преступлением в Армении. Он подчеркнул, что Геноцид – это не просто исторический факт, а неотъемлемая часть армянской идентичности.
«Это в нашей крови, в наших жилах, это часть нашей сущности», — отметил он.
Отвечая на обвинения в отрицании Геноцида после его заявлений на встрече с армянской общиной Швейцарии, Пашинян выразил удивление тем, что его обвиняют в отрицании, хотя он прямо использует слово «геноцид».
Он пояснил, что его заявление касалось того, что тема Геноцида армян должна стать инструментом самопознания в более широком смысле.
«Я говорю о том, что, возможно, мы не совсем точно понимали происходящее и в начале века, и в его середине, и в конце, и даже сегодня. Может быть, мы слишком надеемся на внешние поощрения? Может, мы не совсем верно оцениваем свою реакцию на эти сигналы? Этот вопрос был актуален в начале века, и он актуален сегодня. Причем у меня нет ответа. Я говорю: дорогие соотечественники, правильная рефлексия над этим крайне важна», — сказал он.
Пашинян также отметил, что армяне всегда говорили о Геноциде, но некоторые аспекты остаются недостаточно осмысленными. В частности, он задал вопрос, осознает ли общество взаимоотношения младотурков и Армянской революционной федерации (АРФ).
«Когда мы пытаемся использовать это для критики АРФ, весь контекст меняется. Но может ли оказаться, что определенные силы смогли использовать наши уязвимые точки, чтобы сделать независимое и суверенное существование Армении невозможным? Может ли такое быть? У меня есть свой ответ на этот вопрос, и я периодически о нем говорю. Но я не хочу навязывать его ни одному гражданину», — отметил премьер.
Во время встречи с армянской общиной в Швейцарии Пашинян заявил, что, говоря о Геноциде армян, важно понимать «что произошло и почему». Союз армян России также осудил его высказывания по этому вопросу.