31 Հունվար 2025 - 12:28 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումը կանխել է 26 հազար զինվորի շրջափակումը: Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ նա ասել է, որ իր գլխին ոչ ոք զենք չի պահել։
Նա շեշտել է, որ դա եղել է անհրաժեշտ քայլ՝ խուսափելու մեծ կորուստներից։
«Իմ գլխին ոչ ոք զենք չի պահել, ու չէր կարող պահել։ Եթե ես այդ թուղթը չստորագրեի, մեր 26 հազար զինվոր կհայտնվեր շրջափակման մեջ»,– ասել է վարչապետը։
Վարչապետն ավելացրել է, որ իր համար որոշման կայացման հարցում վճռորոշ է եղել զինծառայողների ճակատագիրը։
«Եթե հարցը իմ գլխին դրված լինելու մասին լիներ՝ ես իմ գլխին զենք դրված լինելու բերումով երբևէ որևէ գործողություն ոչ արել եմ, ոչ էլ երբևէ կանեմ։ 26 հազար զինվորի շրջափակման մեջ հայտնվելու մասին է խոսքը։ Ես դրա մասին ուղերձ եմ ունեցել»,– ասել է նա։

31 Январь 2025 - 12:39 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что подписание трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года позволило избежать окружения 26 тысяч армянских военных. Отвечая на вопрос журналиста, он подчеркнул, что никто не заставлял его подписывать этот документ.
Он отметил, что это был необходимый шаг для предотвращения больших потерь.
«Никто не держал пистолет у моей головы и не мог держать. Если бы я не подписал этот документ, 26 тысяч наших военных оказались бы в окружении», — заявил премьер-министр.
Пашинян добавил, что решающим фактором в принятии решения стала судьба военнослужащих.
«Если бы вопрос касался моей собственной жизни, я никогда не предпринимал бы действий под угрозой и никогда этого не сделаю. Речь идет о 26 тысячах военных, оказавшихся бы в окружении. Именно это меня беспокоило», — сказал он.