31 Հունվար 2025 - 12:50 AMT
Փաշինյանն անդրադարձել է Մեղրին ԼՂ-ով փոխանակելու բանակցությունների մասին ԱՄՆ Պետդեպի գաղտնազերծած փաստաթղթերին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է «Ազատություն» ռադիոկայանի հրապարակած ռեպորտաժին, որում ներկայացվում են ԱՄՆ պետդեպարտամենտի գաղնազերծած փաստաթղթեր այն մասին, որ 1990-ական թվականների վերջերին Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բանակցություններ են ընթացել Մեղրին Լեռնային Ղարաբաղի հետ փոխանակելու շուրջ։
Փաշինյանն ասել է, որ հենց այդ ռեպորտաժում ներկայացվող փաստերի մասին է եղել վերջերս իր արած գրառումը, որն էլ Հայաստանի երեք նախկին նախագահներին բանավեճի հրավիրելու առիթ է դարձել, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վարչապետ Փաշինյանը հրապարակված ռեպորտաժից մի հատված է մեջբերել․ «Փոխպետքարտուղար Թալբոթն արձագանքել է, որ Մեղրին Լեռնային Ղարաբաղի հետ փոխանակելու տարբերակը կարող է շեղել հակամարտող կողմերին Մինսկի խմբի առաջարկներից, և ոչ թե լուծել, այլ էլ ավելի խճճել խնդիրը։ Աշխարհի տարբեր անկյուններում փորձը ցույց է տալիս, որ սահմանների փոփոխությունը նման է պանդորայի արկղը բացելուն․ Ղարաբաղի դեպքում այն լավագույն դեպքում փակուղի կմտցնի հարցը, վատագույն դեպքում՝ կհանգեցնի բռնությունների»։
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ այս մեջբերումն այն մասին է, որ 1999 թվականին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահողն ասում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը պետք է լուծվի առանց սահմանների փոփոխության։
«Սա այն է, ինչ ես ասում էի․ այն գրառումը, որը ես արեցի, և որից հետո եղան մեկնաբանություններ, որոնց ես արձագանքեցի բանավեճի հրավերով, այդ գրառումը սրա մասին էր։ Եթե դուք (խմբ․ Հայաստանի նախկին նախագահները) ասում եք, որ Ղարաբաղը չեք ճանաչել Ադրբեջանի կազմում, ապա ինչո՞ւ եք Հայաստանի ինքնիշխան մասը տալիս Ադրբեջանին, որ Ղարաբաղը վերցնեք»,-նշել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ դիվանագիտական այդ փաստաթղթերի հրապարակումը փակեց այդ թեման։
«Հիմա ես նույնիսկ կարող եմ ասել, որ արդեն բանավեճի չեմ հրավիրում ՀՀ երեք նախկին նախագահներին, որովհետև էլ բանավիճելու բան այլևս չկա։ Հրապարակված փաստաթղթերը բանավեճը դարձրին անիմաստ»,-եզրափակեց ՀՀ վարչապետը։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը գաղտնազերծել է փաստաթղթեր, որոնք վկայում են՝ 90-ականների վերջին ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիևը տետ ա տետ՝ առանց միջնորդների, համաձայնության էին եկել լուծել Ղարաբաղյան խնդիրը տարածքների փոխանակմամբ` Մեղրին Ղարաբաղի դիմաց։ Այդ մասին հայտնել է «Ազատությունը»։
Նշվում է, որ ամերիկյան գաղտնի հեռագրերը բացահայտում են մանրամասներ, որոնք մինչ այս երբեք չեն հրապարակվել:

31 Январь 2025 - 15:02 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян прокомментировал репортаж радиостанции «Азатутюн», в котором представлены рассекреченные документы Госдепартамента США, подтверждающие, что в конце 1990-х годов руководители Армении и Азербайджана обсуждали обмен Мегри на Нагорный Карабах.
Пашинян заявил, что его недавняя публикация в соцсетях, вызвавшая его предложение о дебатах с тремя бывшими президентами Армении, была основана именно на фактах, изложенных в этом репортаже, передает Armenpress.
Премьер-министр процитировал фрагмент из опубликованного материала: «Заместитель госсекретаря Тэлбот ответил, что вариант обмена Мегри на Нагорный Карабах может отвлечь стороны конфликта от предложений Минской группы и не решить проблему, а лишь усложнить ее. Опыт различных регионов мира показывает, что изменение границ подобно открытию ящика Пандоры: в случае с Карабахом это приведет либо к тупику, либо, в худшем случае, к насилию».
По мнению Пашиняна, этот отрывок подтверждает, что в 1999 году председатель Минской группы ОБСЕ заявлял, что конфликт в Нагорном Карабахе должен быть урегулирован без изменения границ.
«Это именно то, о чем я говорил. Моя публикация, вызвавшая комментарии и последующую дискуссию, касалась именно этого. Если вы (бывшие президенты Армении) утверждаете, что никогда не признавали Карабах частью Азербайджана, то почему были готовы отдать суверенную часть Армении Азербайджану ради Карабаха?» — задал вопрос Пашинян.
Он добавил, что публикация этих дипломатических документов поставила точку в этом вопросе.
«Теперь я могу сказать, что больше не приглашаю трех бывших президентов Армении на дебаты, потому что больше не о чем спорить. Опубликованные документы сделали этот спор бессмысленным», — заключил премьер-министр.
Госдепартамент США рассекретил документы, свидетельствующие о том, что в конце 1990-х годов президенты Армении Роберт Кочарян и Азербайджана Гейдар Алиев на личных переговорах, без посредников, достигли договоренности о разрешении карабахского конфликта путем территориального обмена — передаче Мегри в обмен на Карабах. Об этом сообщила радиостанция «Азатутюн».
Отмечается, что американские дипломатические телеграммы раскрывают ранее не опубликованные детали этих переговоров.