Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախում մշակութային ժառանգության և բնակավայրերի ոչնչացումը շարունակվում է՝ ուղեկցվելով հայերի մասին պատմական խեղաթյուրումներով։ Այդ մասին հայտարարություն է տարածել «Հայաքվե» նախաձեռնությունը։
«Այսօր շարունակվում է մշակույթի ու բնակավայրերի սպանդը օկուպացված Արցախում։ Դպրոցական և բուհական կրթական ծրագրերը, հեռուստատեսությունը, ռադիոն, համացանցը, ամբողջը լծված են հայերի եկվոր, բարբարոս լինելու մասին կեղծ թեզեր ու պատմություններ հորինելու և տարածելու գործին, անգամ տարրական դասարանների մաթեմատիկայի խնդիրներն են ձևակերպվում այնպես, որ հայերի հանդեպ ատելություն բորբոքեն։
Եվ այս ամենով հանդերձ` այս օրերին նացիստական Բաքվի պաշտոնական խոսույթն ու քարոզչամեքենան սևեռված են Հայաստանին և հայ ժողովրդին որպես ֆաշիստ պիտակավորելու վրա։ Այս ակտիվության պատճառներից մեկն այն է, որ առաջիկայում Հայաստանի հանդեպ ագրեսիա իրականացնելուց առաջ ուզում են աշխարհին նախապատրաստել, տրամադրել նրան, որ իրենց ագրեսիան հակազդեցության չհանդիպի պետությունների կողմից, որ տարբեր պետությունների քաղաքացիները չպահանջեն իրենց ղեկավարություններից՝ դեմ կանգնել ադրբեջանական ագրեսիային»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
2024-ի հոկտեմբերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մշակույթի և Արտակարգ իրավիճակների կազմակերպության տնօրեն, 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի և դրա երկու արձանագրությունների (1954 և 1999 թթ.) քարտուղար Քրիստա Պիկատն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղն արդեն երկար տարիներ է, ինչ գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ուշադրության կենտրոնում․ «կառույցը մտահոգված է տարբեր ծագում ունեցող և տարբեր տեսակի մշակութային արժեքների ենթադրյալ ոչնչացման մասին զեկույցներով»։

На оккупированной Азербайджаном территории Арцаха продолжается уничтожение культурного наследия и населенных пунктов, сопровождающееся историческими искажениями в отношении армян. Об этом заявила инициатива «Айакве».
«Сегодня в оккупированном Арцахе продолжается массовое уничтожение культуры и поселений. Школьные и университетские программы, телевидение, радио, интернет – всё направлено на фабрикацию и распространение ложных тезисов, представляющих армян как чужаков и варваров. Даже задачи по математике в начальных классах формулируются таким образом, чтобы разжигать ненависть к армянам.
При этом официальная риторика и пропагандистская машина нацистского Баку продолжают акцентироваться на том, чтобы представить Армению и армянский народ фашистами. Одной из причин этой активности является подготовка мирового сообщества к предстоящей агрессии против Армении. Цель состоит в том, чтобы избежать международного противодействия и не допустить, чтобы граждане различных стран потребовали от своих правительств остановить азербайджанскую агрессию», — говорится в заявлении.
В октябре 2024 года директор департамента культуры и чрезвычайных ситуаций ЮНЕСКО, секретарь Гаагской конвенции 1954 года и её двух протоколов (1954 и 1999 гг.) Криста Пикат заявила, что Нагорный Карабах уже долгие годы находится в центре внимания ЮНЕСКО. Организация обеспокоена сообщениями о предполагаемом уничтожении культурных ценностей разного происхождения и характера.